Špatná zpráva pro Putina a debakl ruské armády: Bezpečnostní analytik ukázal, kde jsou zásadní chyby. Promluvil o čase nasazení jaderných hlavic

Ruské vojsko
Ruské vojsko
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 21. 3. 2022

Rusko čekalo bleskové obsazení Ukrajiny, místo toho válka trvá už 26 dní. Je to debakl ruské armády a vtip o tom, že má Rusko podle vlastních slov nejsilnější armádu na světě, a ono se ukazuje, že je to jen druhá nejsilnější armáda na Ukrajině, odpovídá realitě, prohlásil pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik Josef Kraus. Popsal i stav jaderného arzenálu a jeho využití.

Ruské střely v neděli večer zasáhly historickou část Kyjeva - Podil. Útok si vyžádal nejméně čtyři oběti. Podobné zprávy přicházejí z válkou zasažené Ukrajiny už téměř měsíc. Prvotní plány Ruska přitom počítaly s obsazením Kyjeva v řádu dní. A byť je smrt každého člověka pro jeho blízké tragédií, celonárodní tragédii v podobě prohrané války Ukrajinci stále čelí.

"Současná situace na Ukrajině je neskutečný debakl ruských ozbrojených sil. Jedna věc je ukazovat vojenskou techniku na Rudém náměstí a druhá věc je ji reálně nasadit. Celá řada ruských vojenských projektů reálně nefunguje či není využitelná. Analytici už nějakou dobu řeší, proč Rusové posílají na Ukrajinu padesát let staré stroje, tanky T-72, a neposílají tam ty nové Armaty T-14. Realita je, že očividně nefungují a mají spousty problémů jak se spojením, tak se zaměřovací technikou. Rusové mají obavy, že nebudou vůbec nasaditelné. Proto tam nejsou," popsal pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní analytik Josef Kraus.

"To bude mít navíc sekundární efekt na jejich zbrojní export, který byl doteď obrovský, ale když mnoho jejich zákazníků vidí, jak ty zbraně fungují, respektive nefungují, tak už si od nich těžko něco koupí," dodal analytik.   

Nervozita v Kremlu podle dostupných informací stoupá, objevily se i informace o obměně části vojenského velení, někteří vysocí představitelé státu upadli u Vladimira Putina (69) v nemilost. Server Ukrajinska Pravda s odkazem na zpravodajské služby dokonce napsal, že jeden z nich, ředitel FSB Alexander Bortnikov (70), by mohl být dosazen na místo prezidenta. Čím déle válka potrvá, tím se dá očekávat více podobných spekulací. A že by ruská armáda Ukrajinu v řádu dnů dobyla, není pravděpodobné.  

"Ta konvenční ruská síla, jak ji nyní můžeme pozorovat na Ukrajině, je v otřesných podmínkách a ukazuje se, že ruské ozbrojené síly byly jenom papírovým drakem. Ono to vypadalo hezky jako čísla na papíře, ale ta realita je naprosto strašná. Zastaralá technika, nevycvičení branci, úplně nefungující logistika. I když Rusové mají ohromné množství obrněné techniky, okamžitě jim docházejí pohonné hmoty, vojáci nemají co jíst, nejsou zásobováni, celé se to rozpadá a síly Severoatlantické aliance jsou kvalitativně i kvantitativně úplně někde jinde," porovnal Josef Kraus NATO a ruskou armádu.   

Pro ŽivotvČesku.cz také popsal, jak by mohl vypadat případný jaderný konflikt. "Ta poslední karta, která Ruské federaci zůstává v ruce, jsou jaderné zbraně. Jejich použití je něco, s čím všichni počítáme, že nikdy nenastane. Na druhou stranu pokud by ten konflikt měl nějak eskalovat, tak vzhledem k tomu, že je to to poslední, co Rusové mají, a už nyní tím vyhrožují, je s jejich použitím ze strany Rusů potřeba reálně počítat. Ale zase není třeba si to představovat jako konec světa nebo jadernou apokalypsu, to nemusí odpovídat realitě. Když to stáhneme k té kvalitě ruských konvenčních sil, tak jakou kvalitu asi mají ty jejich jaderné síly," analyzoval možnosti a vystavil Vladimiru Putinovi nelichotivé vysvědčení.

"Když to řeknu upřímně, tak polovina z nich může být úplně disfunkčních, což se ukazuje i podle některých těch uniklých informací, které zveřejnily některé servery, které dělají tu soukromou zpravodajskou činnost, tak nedochází třeba k obnově plutonia těch hlavic, což se má dělat jednou za deset let. Polovině z těch funkčních nepřijde ten aktivační signál, protože komunikace nebude funkční, a u toho zbytku polovina odpovědných lidí nezmáčkne ten červený čudlík, protože to je psychicky přece jen hodně náročná záležitost, o zbytek se můžou postarat síly Spojených států, potápět ruské ponorky, ostřelovat ta atomová sila," vypočítal Josef Kraus.

Zároveň se nebojí, že i kdyby k jaderné válce došlo, bude to znamenat konec světa. "Neříkám, že by Rusové nakonec v tomto nejčernějším scénáři nebyli schopni do Evropy odpálit nějaké rakety. Část z nich by ale byla pohlcena protiraketovým systémem a část, která by prošla, by samozřejmě způsobila lokální katastrofy, neměla by však účinek celoplanetární katastrofy," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.