Válka pohledem sociologa Vojtěcha Bednáře: Vyjmenoval, jaké velmi vážné důsledky by konflikt na Ukrajině znamenal pro firmy v ČR

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 2. 2022

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo záběry, které podle něj ukazují, jak kolony tanků a vojenských vozidel po železničním a silničním mostu opouštějí okupovaný Krym. Ukrajina ale žádné známky ústupu nezaznamenala a rovněž Washington tvrdí, že ruské jednotky se pohybují směrem k ukrajinské hranici, nikoliv pryč od ní. EU požaduje od Moskvy jasnou ukázku, že chce snížit napětí. Podle sociologa Vojtěcha Bednáře je napětí mezi oběma státy, které se přelévá dále do Evropy, problém zasahující do řady odvětví.

Ukrajinská armáda odhaduje, že u hranic země a v Donbasu je v současné době shromážděno kolem 140 tisíc ruských vojáků a Moskvou podporovaných separatistů. Oproti tomu Ukrajina má kolem 35 tisíc vojáků na východě země, řekl agentuře Reuters ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

"Už teď se firmy potýkají s nejistotou. Na jedné straně covidové podpory končí a nikdo nedovede pořádně říct, co bude dál, na straně druhé existují obavy o řekněme ekonomickou krizi. Když k tomu přidáte ještě bezpečnostní riziko spojené potenciálně se značnými ekonomickými disrupcemi, tj. rozložení logistických a dodavatelských řetězců v důsledků sankcí, ale také neochota kupovat a utrácet daná obavami z přetečení konfliktu, je to ještě více nejistoty," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář ohledně toho, jaké panují nejistoty v řadě firem a ve společnosti v souvislosti s možným konfliktem, jehož ekonomické dopady by se podle něj přenesly i do ČR.

Podle špiček Evropské unie je situace na Ukrajině lepší než v roce 2014, kdy Rusko vojensky obsadilo a poté anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a rozpoutalo válku na východě Ukrajiny. Země je podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové v současnosti svobodnější, demokratičtější a silnější.

Redakcí oslovený sociolog Vojtěch Bednář pak upozorňuje, že válečný konflikt by zasáhl i řadu firem v ČR. "Krizi jako takovou to může paradoxně oddálit, protože stát by zase kompenzoval, na druhé straně stresu už je dost a takto bude ještě více. Celkově stále nejsou lidé, ale nebude jim co nabídnout, což může vést k poklesu poptávky, růstu nezaměstnanosti, omezování benefitů a výhod, což zase pošle do problémů i ty, kteří si doposud mysleli, že se jich netýkají, tj. střední třídu. Prostě, bylo by lepší žádnou válku nemít a vyřešit to diplomaticky bez eskalací," dodal k současnému stavu pro ŽivotvČesku.cz respektovaný sociolog.

Česko je připraveno na všechny možné scénáře a dopady, které by měla eskalace konfliktu na ukrajinsko-ruských hranicích. Po dnešním jednání vlády postoj zopakoval premiér Petr Fiala (57). Kabinet se dnes záležitostí detailně nezabýval.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.