Vémolu poslal do říše snů Pirát. Každá komoce není pro mozek zdravá, říká lékař Pollert a promluvil i o následcích

Lukáš Pollert
Lukáš Pollert
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 12. 2023

Ještě se vzpamatovává z jedné z nejtěžších proher v kariéře, kterou mu uštědřil Samuel Krištofič. Řeč je o Karlosu Vémolovi, kterého soupeř ze Slovenska v pražské O2 areně po minutě a 48 vteřinách lidově řečeno uspal, když ho do říše snů poslal tvrdým pravým hákem. Pro ŽivotvČesku.cz bývalý olympionik a lékař Lukáš Pollert, který je specialistou v oboru anesteziologie, přiblížil, jak nebezpečné je pro lidské zdraví bezvědomí, v němž se MMA zápasník ocitl.

Stejně jako každý jiný lékařský obor, tak i anesteziologie je velmi náročná. Pro její provádění jsou potřeba léta studií a obnáší zodpovědnost vůči pacientům. Lékař Lukáš Pollert se už dlouhé roky stará o to, aby pacienti během operačních zákroků nic necítili, měli potřebný komfort a zároveň jejich tělo fungovalo, jak má.

Aktuálně se vyjádřil ohledně toho, jak rizikové pro člověka je, když se ocitne v bezvědomí. To se stalo v pátek večer Karlosu Vémolovi, kterého v O2 areně na turnaji pod hlavičkou asociace Oktagon knockoutoval v prvním kole souboje slovenský protivník. Nejde však o první Vémolovo tvrdé KO, v roce 2019 ho k zemi poslal rovněž v prvním kole slovenský šampion Attila Végh.

"Bezvědomí není až tak nebezpečné, pokud člověk, který se v tom stavu ocitne, dýchá. Jinými slovy má průchozí dýchací cesty suficientně (dostatečně), tak to bezvědomí není až tak zásadní. S ohledem na zmíněný zápas samozřejmě každá komoce (otřes) není úplně zdravá. Když dojde k otřesu mozku, a tím krátkému přerušení spojů, tak i to je důvod, proč řada sportovců, ať jde o box, MMA, když jsou knockoutováni, mají amnézii (celková nebo částečná ztráta paměti způsobená úrazem nebo nemocí). Ale to se netýká jen sportu, to platí i pro běžný život, když se příkladem stane dopravní nehoda, někdo spadne z kola a podobně. Dlouhodobě otřesy na mozek však nedělají po zdravotní stránce nic dobrého," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený anesteziolog a poukázal na příběh legendárního šampiona v boxu Muhammada Aliho.

"Když mu bylo 42 let, lékaři mu diagnostikovali Parkinsonovu chorobu. Jde o neurodegenerativní onemocnění, to způsobuje, že u pacienta postupně dochází k omezení schopnosti ovládat svůj pohyb. Zajímavostí je, že Parkinsonova choroba může postihnout kohokoliv. Není pravda, že nutně musí souviset s otřesy hlavy. I to je důvod, proč se kolem Aliho velmi živě diskutovalo, zda vinu nese box, nebo ne. Obecně se ale lékaři shodují, že údery do hlavy, a to z dlouhodobého hlediska, vedou buď ke vzniku onemocnění, nebo mohou k němu přispět," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý olympionik a respektovaný lékař Lukáš Pollert.

Vémola se z tvrdého KO otřepal překvapivě rychle. Už v sobotu ve svém vyjádření uvedl, že vzhlíží k poslednímu zápasu kariéry, kterým chce zachovat svůj odkaz. Jeho dalším soupeřem má být již zmíněný Attila Végh - půjde o odvetný souboj.

Kdo je Lukáš Pollert:

Narodil se 24. března 1970 v Praze. Je český lékař, bývalý komunální politik a bývalý český a československý vodní slalomář, kanoista závodící v kategorii C1. Vzbudil kontroverzi a zároveň obdiv ve společnosti, když obě své olympijské medaile prodal za 150 tisíc korun, které poté věnoval nadaci Drop In. Jako lékař pracoval na interně, poté na urgentním příjmu Ústřední vojenské nemocnice. V současné době pracuje ve Fakultní nemocnici v Motole na klinice anesteziologie a resuscitace.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.