Zemřela legenda české cyklistiky. Lidé Luboši Lomovi vybrali na pomoc miliony, zákeřná rakovina mu ale nedala šanci

Bývalý reprezentant v cyklistice Luboš Lom předčasně zemřel.
Bývalý reprezentant v cyklistice Luboš Lom předčasně zemřel.
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 1. 3. 2022

Rakovina zase ukázala svou nevlídnou tvář. O víkendu předčasně zemřel bývalý vynikající český cyklista Luboš Lom (†57). A přestože jeho jméno nepatří do společnosti našich nejslavnějších sportovců konce dvacátého století, smrt legendy české cyklistiky stojí za vyprávění. Příběh muže s bojovným srdcem připomněl pro ŽivotvČesku.cz novinář Lubomír Severin. „Každý, kdo ho znal, považoval za morální povinnost mu pomoct,“ vypráví.

Talentovaný cyklista Luboš Lom patřil do výpravy československých sportovců, kteří na olympijských hrách v Soulu 1988 šířili slávu malé země ze srdce Evropy. V Jižní Koreji získal svoji první olympijskou medaili pozdější světový rekordman v hodu oštěpem Jan Železný (55) a stejný kov si z ženské čtyřhry odvezla také tenisová legenda Jana Novotná (†49).

Slavnou vítězku Wimbledonu s cyklistickým univerzálem nespojuje jen čtyřiatřicet let stará účast na soutěžích pod olympijskými kruhy, ale také diagnostikovaná rakovina, která jim oběma bohužel předčasně ukončila život… Jana Novotná podlehla rakovině vaječníku v roce 2017, Luboš Lom vinou rakoviny kostní dřeně naposledy vydechl minulou sobotu. A záhy se dá pochopit, proč se trojnásobný účastník Giro d'Italia a dvojnásobný jezdec na španělské Vueltě, kterou jel v roce 1993 dokonce jako první Čech, tolik neproslavil.

"Jestli se někdo z cyklistů vymykal svým stylem závodění, byl to právě Luboš. Sám popisoval, jak se na konci osmdesátých let a začátku devadesátých v cyklistických stájích rozšířilo EPO (zakázaná dopingová látka, pozn. red.) a další přípravky na zvýšení výkonnosti. Některé tehdejší výsledky cyklistů byly opravdu z pohledu tréninkového procesu těžko vysvětlitelné… Ale Luboš vše odmítal, brzy v profesionální cyklistice skončil a začal se věnovat obchodu," vzpomínal pro ŽivotvČesku.cz šéfredaktor časopisu Elektrokola Lubomír Severin.

"On nebyl ten typ, co by se někde sebeprezentoval, byl skromný a tohle mu bylo cizí. Z Itálie, kde dlouho působil, nasál tamní styl života. Každého doma pohostil krevetami a rozdával rady ohledně kávy a vína," popsal Lubomír Severin, který byl osobně přítomen asi nejslavnějšímu počinu, který Luboš Lom ve své závodní kariéře zvládl. V roce 1994 se na slavné jednodenní klasice Paříž – Roubaix utrhl do sólového úniku, v němž vydržel přes tři hodiny, ujel osamocen 130 km a pelotonu nadělil až 17 minut náskok. Kvůli křečím, chladu a únavě ale nakonec zastavil a vzdal. "Tehdy jsme se pak s Lubošem smáli až legrační situaci, kdy komentátor nechápal, co se děje, a myslel si, že má defekt. Asi byl laik a nerozeznal, že do toho Luboš, jak se říká, „prásknul“, a i kvůli šílenému počasí to nevyšlo…" vzpomíná Severin.

Závod ani etapové vítězství nezapsal, a tak zapadl do stínu slavnějších kolegů. "Že se mu média nevěnovala, vyplývá z výsledků tehdejších reprezentantů. Ján Svorada byl počtem vítězství mnohem slavnější, Pavel Padrnos zase dělal domestika Lanci Armstrongovi. Luboš asi nejvíc litoval druhého místa z roku 1993 v závodě kolem Sicílie, kde udělal chybu, která ho stála vítězství. Možná by mu to prodloužilo profesionální kariéru," popsal Lubomír Severin.

Rakovinu kostní dřeně bývalému cyklistovi objevili v roce 2013. Při této diagnóze prý pacienti mívají šest let života. Luboš Lom ale projevil své bojovné srdce, dlouho vzdoroval, a dokonce se vrátil i do pracovního života. Jenže v roce 2018 se nemoc ozvala znovu a ještě silněji. "Když se rodina dozvěděla, že mu u nás nabízejí už jen paliativní péči, našli lékaře v Německu a uspořádali veřejnou sbírku. Lidé posílali tisícovku i padesát tisíc. Co vím, vybralo se asi 2,5 milionu korun, tak obrovskou odezvu to vyvolalo. Kdo Luboše znal, považoval za morální povinnost mu pomoct."

To vše už je bohužel minulost. A jak to někdy bývá, o člověku se víc mluví až po smrti… "Luboš prostě svoji profesionální kariéru uzavřel a cyklistiku nepoužíval k tomu, aby si otevřel nějaké dveře. Když přitom zmíníte jeho jméno v Itálii, je tam dodnes nezapomenutelný a svým způsobem je legendou české cyklistiky," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz Lubomír Severin.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.