Cestománie ministrů: Asijský výlet Ivana Bartoše cenou trumfl africkou tour Víta Rakušana

Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 7. 2023

Komentář: Česká republika se v současnosti nenachází v nejlepší ekonomické kondici. Vláda tak stojí před nelehkým úkolem a do karet jí nehraje čas - do konce roku zbývá necelých šest měsíců a otázkou je, zda ministerstvo financí udrží letošní schodek rozpočtu v plánované výši 295 miliard korun. V mezičase, kdy se někde brutálně šetří, si někteří ministři létají na daleké zahraniční »výlety«. Dubnová cesta ministra vnitra Víta Rakušana už asi navždy bude kvůli spornému účelu legendární, vyjádřil se k ní pro ŽivotvČesku.cz exšéf vnitra Ivan Langer. Aktuálně portál iDnes.cz »vypátral«, kolik český stát zaplatil za nedávné toulky ministra Ivana Bartoše do Jižní Koreje a Japonska. Ovšem i v případě dredatého politika došlo na jistou ekonomickou lahůdku, která se nepochybně stane lidově řečeno »vodou na mlýn« opoziční poslankyně Aleny Schillerové.

Cestování do mimoevropských destinací je v poslední době mezi vládními politiky trendem. Nejde však o nějaké to cestováníčko, které by tak trochu mohlo být skrytou dovolenou za peníze daňových poplatníků, to nikoliv. Vždy je na prvním místě budování vztahů, obchodu a širokého spektra důvodů, které vždy fungují jako ospravedlnění a odůvodnění.

Je to necelý měsíc, kdy redaktor a komentátor portálu ŽivotvČesku.cz Jiří Ovčáček rozebral ve svém brilantním textu letošní africké turné ministra Rakušana letos v dubnu, kdy účel cesty budil mezi experty poměrně rozporuplné pocity. Bývalý ministr vnitra Ivan Langer pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že osobně v Africe v době, kdy šéfoval resortu vnitra, nebyl.

"Vzpomínal jsem, kam jsem na pracovní cesty jako ministr vnitra jezdil, a přiznám se, že Afrika tam tedy nebyla," sdělil pro ŽivotvČesku.cz v rámci dotazu.

Rakušanovo utužování vztahů s africkými státy nebylo vůbec levnou záležitostí, stát zaplatil přes 880 tisíc korun, informoval o tom zpravodajský server iDNES.cz s důrazem na to, že do podobných míst normálně jezdí spíše šéfové diplomacie.

Ivan »asijská perla« Bartoš zamířil do Jižní Koreje a Japonska

Zmíněný zpravodajský web aktuálně přinesl pro daňové poplatníky (ne)radostné informace ohledně nedávné cesty ministra Ivana Bartoše do východní Asie. Pokud by totiž oba politici, kteří před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2021 burcovali jako koaliční partneři lid proti Babišovi v českých městech, nyní pomyslně soupeřili v tom, kdo měl dražší služební cestu, tak s nadsázkou řečeno by »o délku šortek Vítka Rakušana« zvítězil se svou asijskou misí pirátský předák.

Bartošova cestománie stála českou kasu přes milion korun, což uvedl iDnes.cz s tím, že i v tomto případě šlo o velmi důležitý účel cesty. I když zatím Češi marně čekají na »občanské průkazy v mobilu«, což je Bartošova doména, podle ministerstva jeho pracovní cesta měla zejména podpořit byznys, cestovní ruch či rozvoj nových technologií.

Lahůdka na konec

Je vysoce pravděpodobné, že mnozí mají stále v paměti kauzu, kdy poslankyně za hnutí ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová na sebe upozornila tím, že kromě práce se ve funkci intenzivně věnovala také sdílení fotek na sociální sítě Facebook a Instagram. Portál Seznam Zprávy tehdy přišel s informací jako první a podle něj prezentace bývalé ministryně financí stála stát 1,93 milionu korun. Šlo ale o souhrn platů včetně odměn fotografa a kameramana, které nechala Schillerová zaměstnat na ministerstvu. O perfektní prezentaci, kdy se politička fotila třeba s pávem, se starali kameraman Jakub Konečný a fotograf David Šedivý. Podle hrubých propočtů si přišli na 75 tisíc korun měsíčně.

Na bývalou šéfku financí se tehdy ze strany někdejší opozice a v čase již současné vlády snesla velká kritika. Zejména kvůli tomu, že jde o plýtvání finančními prostředky a podobně.

Jak to ovšem u politiků bývá, rádi káží vodu, ale sami pijí víno. Takový šéf Pirátů Bartoš totiž nenavštívil asijské země sám. Doprovázel ho profesionální fotograf, jak uvedl iDnes.cz. A při porovnání skutečnosti, že za necelý týden v rámci asijské mise od státu inkasoval Jakub Sůva 100 tisíc korun bez DPH - navíc mu měly být proplaceny náklady spojené s pracovní cestou, jako je ubytování a další - tak fotografické služby pro Alenu Schillerovou působí cenově hodně amatérsky.

I když toho zatím Ivan Bartoš v roli místopředsedy vlády pro digitalizaci a jako ministr pro místní rozvoj moc nepředvedl, alespoň ve srovnání s tím, jaké před volbami měl vize i plány a vše bylo jasné a lehké, je jisté to, že i když by se mu už v dalších volbách příkladem nepodařilo obhájit stávající mandát, bude mít alespoň hezké fotky do rodinného alba.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.