Kauza Čapí hnízdo znovu ožila: Je to vizitka justice ČR, říká Andor Šándor s žádostí, ať mu někdo vysvětlí, že to není účelová záležitost

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 4. 2023

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal odvolání proti rozsudku, kterým soud v lednu zprostil obžaloby předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše (68) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila mezinárodně uznávaného bezpečnostního experta a politického glosátora Andora Šándora (65) s žádostí o komentář. Z jeho slov vyplynulo, že jde o kauzu, která vypovídá o stavu české justice - potažmo to už působí, že jde o účelovou záležitost.

Informaci serveru Seznam Zprávy potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze. "Odvolání bylo podáno jako tzv. blanketní, tedy bez podrobnějšího odůvodnění. Odůvodnění bude následně, v dodatečné lhůtě do 5. května 2023, doplněno," sdělil Cimbala. Osvobozující rozsudek vynesl pražský městský soud 9. ledna, písemné odůvodnění rozeslal stranám minulý týden. Šaroch mohl odvolání podat do tohoto čtvrtka.

Babiš v SMS odkázal na vyjádření svého advokáta Michaela Bartončíka. Ten Seznam Zprávám řekl, že pro podání odvolání nevidí důvody jak na straně obhajoby, tak na straně státních zástupců.

Situaci pro ŽivotvČesku.cz okomentoval Andor Šándor, který »žasl« nad tím, co je v ČR ještě možné. "Nejsem odborník na právo, ale když se nad tím člověk zamyslí, tak mu vyjde, že to nemůže být tak složitá kauza, aby tak dlouho rezonovala v české politice, a to nejsem žádný stoupenec Andreje Babiše, aby zároveň ovlivňovala opozičního předáka a předtím předsedu vlády. Byl bych rád, kdyby mi někdo vysvětlil, že to není účelová záležitost, ač pro to nemám žádné důkazy, si to myslet," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený politický glosátor Andor Šándor.

Šaroch podle Cimbaly písemné odůvodnění rozsudku nyní podrobně studuje. "Zabývá se jednotlivými právními úvahami soudu a následně zváží, jakou argumentaci užije a jaké konkrétní skutečnosti odvoláním napadne," vysvětlil mluvčí.

Cimbala doplnil, že bylo nutné vyčkat na písemné vyhotovení, které mohlo pochybnosti žalobců spojené s rozhodnutím soudu vysvětlit. "Neboť však i po obdržení opisu rozsudku část pochybností považujeme nadále za důvodnou, (...) dospěl dozorový státní zástupce k závěru, že za dané situace nelze učinit jinak nežli odvolání podat," dodal Cimbala.

"Nechci říct, zda to byl podvod, či nikoliv, ale tohle je už do očí bijící. Nevím, zda za tím někdo stojí, ale z obecného hlediska je si potřeba uvědomit, že součástí demokracie a bezpečnosti lidí je právo, jeho vymahatelnost, také to, že právo funguje rychle a není zneužíváno v rámci politického boje. Přijde mi zoufalé, aby se taková kauza táhla tolik let. Chápu, že k soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek, ale tohle je opravdu děsivé a je to vizitka justice v ČR," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš s Nagyovou už od počátku vinu odmítají.

Podle soudce Jana Šotta se ale v trestním řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci. Důvodem pro vyčlenění firmy byly podle něj spíše rodinné vztahy. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc podle soudce vzájemně nekonkurovaly na stejném relevantním trhu.

Babiš po vyhlášení rozsudku řekl, že pro všechny české občany je dobrou zprávou, že žijí v právním státě. Omluvil se za to, že kauzu v minulosti nazval politickým procesem. Trval ale na tom, že šlo o politické trestní stíhání. Nagyová uvedla, že kauza měla dopad na její rodinu, práci, známé či přátelství.

Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou jsou stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022. Pražský městský soud případ projednával od loňského září.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.