Konec marketingového prezidenta. Personální otřesy u Petra Pavla povedou ke změně stylu, míní mediální analytička

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 3. 10. 2023

Komentář: Konec prezidentské mluvčí Markéty Řehákové nemusí být jenom prostou personální změnou na viditelném postu. Hrad má své taje a vyžaduje specifický typ komunikace, který není založen jen na marketingu. Za Masarykovy éry byly zcela vědomě na »kopci nad Prahou« zakonzervovány císařské, dvorské prvky. Češi prostě rádi vzhlíží k Hradu jako k naději a poslední instanci. Tam sídlí pan prezident, říkají si. Mediální analytička Irena Ryšánková pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že lze očekávat přechod k institucionálnějšímu stylu vyjadřování prezidentské kanceláře.

Nyní již bývalá mluvčí prezidenta Petra Pavla byla jeho věrnou oporou v době drsné volební kampaně. Jenže prostředí boje o hlasy občanů je zcela odlišné od zdobných komnat Hradu. Volby vyžadují marketing, prezidentská funkce úměrnou velebu hlavy státu. "Markéta Řeháková dokázala v době prezidentské kampaně oslovit cílovou skupinu mimo generaci Petra Pavla. Její komunikace byla dynamická a působila velmi optimisticky. Hrad ale je prostředí, jemuž není tento způsob komunikace vlastní, a můžeme tedy čekat přechod k institucionálnějšímu, chcete-li komisnějšímu stylu," vysvětlila na dotaz ŽivotvČesku.cz mediální analytička Irena Ryšánková.

Personální rošáda na pozici prezidentského mluvčího není neobvyklá. Připomeňme, že po zvolení Miloše Zemana byla od března 2013 tiskovou mluvčí Hana Burianová, která »jezevce z Vysočiny« také provázela kampaní, aby byla v prosinci téhož roku nahrazena Jiřím Ovčáčkem.

"Výměna tiskových mluvčí není novinkou, ti, kteří pracovali s kandidátem před volbou, s ním pak obvykle nezůstávají, ať se již volba prováděla jakkoliv. Bylo tomu tak za Václava Klause i za Miloše Zemana. Důvodem může být i to, že ten, kdo dokáže perfektně fungovat v chaotických časech kampaně, pak může mít problém s "přeprogramováním" na institucionální způsob s jasně danými pravidly a hierarchií," poznamenala pro ŽivotvČesku.cz mediální analytička Ryšánková.

Hradní pravidla jsou drsná, ale staletími ověřená. Všichni klíčoví pracovníci mají jediný úkol, a to podporovat profesionálně a loajálně prezidenta republiky. Česko má oproti okolním zemím velké specifikum v tom, že prezidentský post není čistě úřední, ale nese v sobě zachovány královské prvky. Hlava státu tak nesmí být v prvé řadě roztomilou marketingovou figurkou, ale musí naplňovat základní představy o vládci. Nejde jen o dodržování rituálů, ale také o přizpůsobení se autentickému prostředí tisíciletého Hradu.

Češi jsou ostatně vůči výstřelkům svých vládců nemilosrdní. Jako jim vadilo hrubé vyjadřování bývalého prezidenta Miloše Zemana, v 17. století - před bitvou na Bílé hoře - velmi nelibě nesli, že kalvinistický zimní král Fridrich Falcký si šel zaplavat do Vltavy nebo sáňkoval na Petříně. Český král i český prezident se prostě podle představ domorodců takto chovat nemá. Mimochodem, ono tajemné kouzlo Hradu působilo i za totality. V Československu byl zachován úřad prezidenta republiky sídlícího na staroslavném Hradě, zatímco v jiných komunistických satelitech Sovětského svazu vznikla kolektivní vedení státu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.