Mírové řešení války na Ukrajině teď nepřijde. Uznávaný expert na vojenské konflikty vysvětlil, co brání umírání vojáků a civilistů

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 2. 2023

V nadcházejícím týdnu to bude přesně rok od momentu, kdy prezident Ruské federace Vladimir Putin (70) dal pokyn, aby vojenské síly jeho země napadly sousední Ukrajinu. Rozhodnutí šéfa Kremlu mělo za následek nejen zhoršení řady ekonomických jevů v rámci Evropy, ale smrt desítek tisíc lidí. S ohlédnutím do minulých měsíců došlo na několik pokusů řešit konflikt diplomatickou cestou, ani jeden z nich neskončil úspěšně. Pro ŽivotvČesku.cz o tom, co mírovému řešení války na Ukrajině brání, promluvil jeden z předních českých vojenských analytiků a vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia katedry politologie Masarykovy univerzity Josef Kraus.

S neúspěchy v rámci hledání diplomatické cesty, která by vedla k ukončení války, pohasla i naděje na to, že na Ukrajině přestanou umírat nejen vojáci, ale i civilisté. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg začátkem týdne uvedl, že ohlašovaná ruská ofenziva na východě Ukrajiny již začala.

Kromě rozhraní Charkovské a Luhanské oblasti představuje těžiště bojů město Bachmut v Doněcké oblasti, kde se odehrávají nejkrvavější střety za celou válku. Zjevným neúspěchem skončila dosavadní série ruských útoků poblíž města Vuhledar v Doněcké oblasti, při níž Rusové ztratili desítky kusů obrněné techniky a zřejmě i stovky vojáků. Ukrajinský šéf Luhanské oblasti Serhij Hajdar sdělil, že v sektorech Kreminna a Bilohorivka se odehrávají zostřené boje.

Podle Josefa Krause naděje na to, že by v současnosti došlo ke klidu zbraní, je mizivá. Čím je to způsobeno, uvedl na dotaz redakce. "Je to dáno tím, že obě strany si věří, že mohou v konfliktu uspět, a to během několika měsíců. Rusové si něco slibují od ofenzivy, o které se hovoří, nebo už probíhá. Ukrajinci si slibují, že pokud budou schopni ji zastavit, tak obnoví svůj postup během jara a budou schopni Rusy ve větší míře vytlačovat dále ze svého území, a dokonce dobývat anektovaný Krym a další oblasti. V momentě, kdy jsou obě strany přesvědčeny, že mají šanci, nebudou vyjednávat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený expert na vojenské konflikty a dále přiblížil, kdy varianta mírové cesty může »vstoupit do hry«.

"Teprve v momentě, kdy se konflikt v nějakém bodě úplně zasekne a obě strany připustí, že nemají šanci zvítězit v konfliktu, tak potom přijde na řadu jednání v nějaké podobě. Ale opět bude záležet na konstelaci situace. Pokud jedna ze stran bude stále doufat, že je schopna válku definitivně vyhrát, tak konflikt bude nejpravděpodobněji nadále probíhat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus s tím, že jde o složitější záležitost, ve které mohou mít svou vedlejší úlohu další faktory jako je vnější politický zásah, ekonomický a další.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.