O válce se začne rozhodovat v zimě, říká Roman Šmucler. Vysvětlil, co bude rozhodující. Ve hře je zdražování ropy a plynu

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 6. 2022

Až osm milionů pracovních míst v různých odvětvích v Rusku může být ohroženo kvůli odchodu zahraničních firem. S odvoláním na studii moskevského Centra strategických studií (CSR) to uvedl na začátku června ruský podnikatelský list RBK. Podle politického komentátora a prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera (52) se válka rozhodne v zimě. Ukáže se totiž, co bude rozhodovat ve smyslu, zda Rusko utrpí vlivem sankcí a odchodem západních firem ze země, či naopak Západ začne trpět kvůli komoditám, jakými je plyn a ropa.

Zahraniční byznys v ruské ekonomice přímo vytváří dva miliony pracovních míst a dalších čtyři až šest milionů ruských občanů je s ním spojeno nepřímo, uvádí se v analýze střediska.

"Nikdo neví přesně, kdy to skončí. Princip opotřebovávací války, která v současnosti probíhá, je takový, kdo to déle vydrží. Válka bude mít dvě roviny, to znamená, dokud se střílí, to z pohledu České republiky bude to jednodušší. A to ve smyslu, že jsme tam poslali něco za jednotky miliard a staráme se o lidi v řádu desítek miliard, tak aby ti lidé byli šťastní na té Ukrajině a Rusové tam utíkali, tak bude potřeba tam posílat stovky miliard eur. Teď mi úplně není jasné, kde je vezmeme. My máme vždy odpověď na všechno, že si je půjčíme, ale půjde o to, aby nám je někdo nepřestal půjčovat," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler.

Ve společnostech, které po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu už na ruském trhu buď pozastavily činnost, nebo z Ruska úplně odešly, pracuje 350.000 lidí, spočítali experti CSR. Nejvíce tento krok postihl potravinářský a chemický průmysl a také automobilky, z regionů Kalužskou a Novgorodskou oblast.

V Rusku působí více než 5000 zahraničních společností, dalších 30.000 na ruský trh vyváží. Dohromady podle CSR mohou poskytovat obživu až osmi milionům obyvatel Ruska. Asi 90 procent firem pochází z takzvaných znepřátelených zemí, jak Rusko označuje státy, které proti Rusku zavedly sankce. Na vypuknutí války ale zareagovaly různě: více než polovina firem žádné omezení nepřijala a pokračuje v obvyklých obchodních aktivitách.

Rozhodnutí definitivně odejít z Ruska zatím přijalo asi 90 zahraničních firem, hlavně z oblasti informačních technologií, finančních služeb a potravinářského průmyslu. Kvůli tomu je přímo ohroženo 35.000 až 40.000 pracovních míst, uvádí CSR. Předpokládá, že většina zahraničních firem se pokusí odejít z Ruska tak, že tamní byznys prodá. Poslední dobou bylo oznámeno asi 60 takových transakcí, například prodej ruského podnikání americké sítě rychlého stravování McDonald’s obchodnímu partnerovi.

"Válka tedy zamrzla, nevím, jestli se to nějak rozběhne. Je to válka o Luhansk a Doněck, a to prakticky až na nějaké oblasti Rusové ovládají. Pak je tam druhé kolo války, že se ukáže, co je víc, že Západ umí ty »McDonaldy« a podobně, nebo jestli vyhrají Rusové, kteří mají ropu a plyn. Začne se v zimě rozhodovat o tom, zda Rusko se začne hroutit, nebo zda my jako Západ, protože začnou zdražovat tyto komodity," dodal pro ŽivotvČesku.cz politický komentátor Roman Šmucler.

Část společností, které v Rusku zůstávají, podle CSR nepochybně bude optimalizovat personální stav, některé firmy pozastaví další investice do ruské ekonomiky a do nové výroby, což může perspektivně také hrozit ztrátou pracovních míst.

Ruské ministerstvo práce na začátku června hlásilo stabilní situaci na trhu práce, nicméně ministr Anton Koťakov prohlásil, že »perspektivy závisejí na rozhodnutí jednotlivých společností, včetně těch se zahraniční účastí«. V dubnu míra nezaměstnanosti podle statistiků klesla na dosavadní minimum čtyř procent.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.