Okno do historie: Husákův socialistický biedermeier za průměrný plat 2370 Kčs měsíčně. Tak jsme žili za komunismu

Gustáv Husák byl československý politik slovenského původu
Gustáv Husák byl československý politik slovenského původu
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 16. 12. 2023

Období po okupaci roku 1968 nazýváme normalizační érou. Komunisté se snažili zahladit veškeré vzpomínky na nadějné pražské jaro a pronásledovali každého, kdo odmítal říkat vpádu vojsk do Československa internacionální pomoc. Strana pod vedením Gustava Husáka se pokusila obyvatelstvo uchlácholit zvyšováním různých dávek, dotací a masivnější výrobou spotřebního zboží. V seriálu ŽivotvČesku.cz se podíváme, jak vypadaly příjmy v 70. letech 20. století pod nadvládou rudé partaje.

Silnice ovládaly Škody 100 nebo jejich předchůdci - embéčka, v domácnostech vyrůstaly nábytkové stěny, vrčely ledničky Calex, poskakovaly pračky Romo, kvetlo chalupářství a rozvíjelo se cestování k moři do Bulharska nebo Rumunska. Vše ale bylo prostoupeno myšlenkovou šedí normalizace a jen několik málo odvážných se dokázalo vzepřít atmosféře názorové unifikace, ideologizace, cenzury, povinných proklamací, žádného pochybování a socialistického konzumerismu.

Strana ovšem mohutně propagovala, jak ekonomika vzkvétá, vše se rozvíjí a pracující se mají vlastně jako v bavlnce. "V roce 1976 dosáhl průměrný měsíční výdělek pracovníka v národním hospodářství (bez JZD) 2370 Kčs," chlubili se komunisté v příručce »Zápisník agitátora 1978«, který byl tedy vydán deset let po sovětské okupaci Československa. Možná propagandistům připadala částka 2370 Kčs na jásot ne dosti vysoká, a tak spočítali, kolik činí příjem v případě započítání státních dotací.

"Vezmeme-li v úvahu, že společenská spotřeba obyvatelstva (bezplatné zdravotnictví, školství, dotování kulturních zařízení aj.) činila v roce 1976 zhruba 570 Kčs na hlavu měsíčně, pak celkový příjem čtyřčlenné rodiny, v níž jsou 2 členové zaměstnáni, dosáhl zhruba 7000 Kčs," píše se v propagandistické publikaci, která na dalších stranách uvádí, že oproti tomu v kapitalistických zemích lidé čelí růstu cen a úpí pod knutou imperialistů.

Fakta ale nelze zamlčet. Je pravdou, že v 70. letech se díky již zmíněné Škodě 100 rušily pořadníky na nové automobily, akcelerovala výstavba bytů a rozšířily se možnosti dovolené, na druhou stranu započalo pozdější velké zaostávání Československa v nastupující digitalizaci spojené s moderními počítači a technologiemi.

Občané také jasně dávali najevo, kde hledají skutečnou kvalitu. Kdo mohl, sháněl bony na Tuzex, kde se prodávalo západní zboží, nehledě na agitátorské zápisníky. Navíc, a to je nutné zdůraznit, cena spotřebního zboží v porovnání s průměrným platem 2370 Kčs v roce 1976 byla často závratná. Právě fungl nová Škoda 100 přišla podle ceníku z roku 1974 na 45 000 Kčs, nejlepší verze Škoda 110 LS dokonce na závratných 59 000 Kčs.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.