Pekarová Adamová uvedla, že za body shamingem na její osobu stojí její kritika Ruska. Promluvil odborník

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 5. 2023

Říkalo se tomu šikana, dnes je to body shaming. Je to tedy fenomén, který se objevuje v mnoha podobách po celém světě. Jinými slovy je to forma ponižování, kritiky nebo urážení jednotlivce kvůli jeho fyzickému vzhledu. V pořadu Rozstřel na iDnes.cz o něm promluvila předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která uvedla, že tento styl útoků zažívá nejen ona, ale třeba i její kolegyně - ministryně obrany Jana Černochová. Pro ŽivotvČesku.cz o novodobé šikaně promluvil psycholog.

Tento jev - tedy body shaming - se obvykle vyskytuje v kontextu společenských standardů krásy a ideálů tělesnosti, které jsou často nereálné a diskriminující a které se neustále proměňují. Předsedkyně TOP 09 se k tomuto tématu vyjádřila. Uvedla, že ona sama často čelí body shamingu, mužskému šovinismu i nevybíravým invektivám ze stran některých politiků. Jako důvod nabídla, že za tím je její kritika Ruska.

"Myslím, že je to kombinací. Nepodceňovala bych jednu věc, která se málo zdůrazňuje, že dílem je tady tento styl útoků vůči ženám v politice - nejen vůči mně, ale třeba paní ministryni Černochové... Hlasitě to odsuzuji u každého, co se týká body shamingu, že se toho, bohužel, dopouštějí i politici... Nepodceňovala bych v tom díl ruské propagandy, který v tom je. Protože my, kteří jsme dlouhodobě, ne až od války, kritiky, kteří varují před Ruskem, tak se v dezinformačních věcech objevujeme mnohem častěji, ať se to týká řetězáků (řetězové e-maily) a dalších věcí. Pana Okamuru tam nenajdete, pana Babiše také už skoro ne, proč to tak je? Protože právě konvenují jejich postoje v té propagandě, která je využívá naopak ve svůj prospěch. Neříkám, že to je celek, ale díl té skládačky," uvedla v rozhovoru pro portál iDnes.cz.

"Proti tomu se stavím dlouhodobě. Myslím si, že to nepatří do politiky. A neděje se to jenom politikům, ale i jiným veřejně činným lidem, novinářkám, novinářům, děje se to obecně lidem, kteří jsou vidět," doplnila politička.

Podle psychologa Jeronýma Klimeše je to téma, které jde, bohužel, ruku v ruce s tím, jak se lidé projevují v konkrétní době. "Bylo to tady vždy a stupňuje se to. Lidé jsou stále více k sobě hrubší. Doba se nezjemňuje, mezilidské vztahy se nezjemňují, lidé nejsou více ohleduplní. Jde tomu zamezit tak, že člověk musí začít sám u sebe. Když uvedu příklad, já se to snažím nedělat, ale jsou lidé, kteří to dělají, zkrátka jsou lidé, kteří nemají kultivované chování," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz.

Pekarová Adamová pak uvedla, jak by osobně věc řešila. "Je to o kultivaci, začít sám u sebe, abychom nastavovali správné hranice. Tomio Okamura mě například napadal za to, že nemám děti, a proto nemůžu posuzovat, jak se žije rodičům, jaké je to vychovávat děti. A pak se mě některé kolegyně i kolegové zastali. Odmítla jsem (tuto jeho kritiku) právě ve jménu žen, které také děti nemají, ať už je to z jejich dobrovolného rozhodnutí nebo není. Je to jejich intimní věc a nemělo by to být argumentem pro jakýkoliv souboj," dodala předsedkyně Sněmovny.

Psycholog ke slovům šéfky TOP 09 doplnil, že zkušenost v tomto případě je nepřenosná. "Je potřeba si uvědomit, že podobná námitka se často říká ze strany žen směrem k chlapům. Setkával jsem se s ní, když jsem dělal náhradní rodinnou péči, tak to říkali i mně. Byla to v celku regulérní námitka," uvedl odborník pro ŽivotvČesku.cz. "Když přijde do firmy a řekne, že nemá žádnou zkušenost s »accessem« (nástroj na správu relačních databází od známé softwarové společnosti, pozn. red.), tak jí také řeknou, že když se bude vyjadřovat k databázím, že by ji trošku mít měla. Takže v pracovním světě to je regulérní. Když se ale bavíme o tom, že jí někdo řekne, že má malá prsa, tak je to pak ale už hulvátství," dodal pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.