Pro někoho bizarní podívaná, pro jiného terapie. Hobby Horsing má dlouholetou tradici a pomáhá mladým lidem

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 26. 7. 2023

Poslední dobou kolují na sociálních sítích videa, která nezasvěcenému uživateli přijdou minimálně zvláštní, možná až bizarní. Jedná se o sport, kdy soutěžící napodobuje cval na koni - avšak chybí mu reálný kůň, místo něho osedlává vycpanou plyšovou koňskou hlavu přidělanou k dřevěné tyči. Tento sport má ale dlouholetou tradici a skýtá v sobě mnoho výhod. O pro některé netradiční zálibě informoval britský deník The Guardian.

Hobby Horsing, který se do České republiky dostal až v posledních letech, je v mnoha zemích uznaný jako oficiální sport. Velice populární je ve Finsku, kde i skotačení na vycpaném koníkovi vzniklo. V Helsinkách se každoročně koná šampionát, kterého se účastní tisíce lidí. Tradice Hobby Horsingu je velmi dlouhá. Jak uvádí britský deník The Guardian, tato netradiční zábava se objevovala už v 16. století napříč kulturami.

Tato až pro někoho úsměvná podívaná má mnoho výhod, a dokonce i terapeutické účinky. Nejenže se jedná o pohyb na čerstvém vzduchu, ale děti, které se Hobby Horsingu účastní nejčastěji mezi 10. až 18. rokem, mezi sebou budují přátelské vztahy. Díky jízdě na imaginárním koníkovi se také rozvíjí kreativita, fyzická kondice, buduje se píle a v neposlední řadě i zodpovědnost a láska ke zvířatům.

V kanadském deníku National Post se o Hobby Horsingu psalo již v roce 2017 a svou zkušenost s tímto sportem připojila i dvacetiletá Finka Alisa Aarniomaki. Ta od 10 let jezdila na skutečných koních, Hobby Horsing ji ale okamžitě uchvátil díky svým gymnastickým prvkům. Alisa se poprvé o Hobby Horsingu dozvěděla před několika lety na internetovém diskuzním fóru, kde se sdružují finské dospívající dívky a vytvářejí si svou subkulturu.

"Hodně mi pomohlo, že můžu občas jen tak cválat s přáteli do lesa. Hobby Horsing má silnou terapeutickou stránku," řekla Alisa pro deník a dodala, že jí pomohl vypořádat se s těžkými osobními problémy, jako byl rozvod rodičů a šikana ve škole.

Někteří jezdci na skutečných koních mohou na Hobby Horsing nahlížet jako na dětskou zábavu. S tím ale nesouhlasí generální tajemník Finské jezdecké federace Fred Sundwall. "Myslíme si, že je fantastické, že se Hobby Horsing stal takovým fenoménem. Dává šanci dětem a dospívajícím, kteří nevlastní skutečného koně, komunikovat s nimi i mimo stáje a jezdecké školy," uvedl pro National Post s tím, že naprostá většina koníků je domácí výroby. Majitelé vycpaným koníkům dávají jména a vyměňují si je prostřednictvím sociálních sítí. V aukcích se může cena vyšplhat až k 200 eurům - v přepočtu necelým pěti tisícům korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.