Snížení daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr v době, kdy budou letní prázdniny. Teď bude důležité důsledně kontrolovat marže, říká ekonom

Benzín, nafta - Ilustrační snímek
Benzín, nafta – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 7. 4. 2022

Vláda schválila snížení spotřební daně na naftu a benzin o 1,50 koruny na litr. Část dopravců se ale bojí, aby se úleva neztratila v maržích čerpacích stanic. Někteří řidiči pak kritizují, že ke snížení dojde v letních měsících. V těch statisticky dlouhodobě jezdí nejméně aut z celého roku. Opatření tak podle nich nebude mít takový dopad, jako kdyby začalo platit třeba na jaře. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil vládní krok ekonom Petr Studnička.

Ke snížení spotřební daně na pohonné hmoty nakonec přece jen dojde, byť se k tomu vláda v minulých týdnech stavěla spíš odmítavě. "Pomůže to všem občanům, kteří potřebují jezdit autem, i všem dopravcům. Toto opatření pomůže všem lépe snášet nárůsty cen, které způsobila ruská agrese na Ukrajině," uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Petr Fiala (57).

Snížení spotřební daně bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury (58) platné od 1. června do 30. září. Kabinet v reakci na růst cen paliv také schválil balík novel, které ruší silniční daň a přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Podle Stanjury ještě vláda bude muset najít správnou legislativní cestu, aby byla novela zákona o spotřební dani schválena Parlamentem co nejrychleji.

Část dopravců a řidičů se ale obává, aby ke snížení cen skutečně došlo a úleva neskončila v peněženkách majitelů čerpacích stanic. Před několika dny o tom pro server Novinky mluvil právě i ministr financí. "Ze zkušeností na ministerstvu víme, že se v minulosti pokles sazby daně v konečných cenách pohonných hmot příliš neprojevil a zejména krátkodobě zůstal spíše v maržích prodejců. Ty samozřejmě můžeme podle zákona o cenách regulovat, ale nechceme dělat žádná politicky laciná gesta," uvedl Zbyněk Stanjura. Dnes už ale připustil, že o tom chce s petrolejáři jednat.

Čerpací stanice totiž musí denně hlásit průměrné prodejní ceny, ministerstvo financí jim tuto povinnost zadalo v polovině března. "S výsledky kontrol nejsem spokojený a budu o tom jednat. Jednou z dalších možností je, a velmi vážně to zvažujeme, stanovení maximálních marží. Máme totiž k dispozici již podrobnější informace a delší časovou řadu údajů," uvedl ministr podle ČTK. Kombinace všech vládních opatření by podle Zbyňka Stanjury mohla snížit cenu jednoho litru pohonných hmot o čtyři až 4,50 koruny.

S přísnou kontrolu marží souhlasí i ekonom Petr Studnička. "Teď bude důležité, aby ministerstvo financí, potažmo Úřad na ochranu hospodářské soutěže, důsledně kontrolovalo marže a jak majitelé čerpacích stanic pracují s cenotvorbou. Cílem samozřejmě je, aby si tu sníženou daň nenechali oni, případně rafinerie," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V načasování na letní měsíce vidí spíš zmíněný legislativní proces než snahu vlády omezit pomoc na co nejmenší počet řidičů. "Je pravdou, že dopravní výkon je přes letní prázdniny nižší. Samotné snížení daně ale vyžaduje změnu legislativy a než ten legislativní proces proběhne, tak je podle mě 1. červen reálné datum, dřív se to stihnout nedá. Samozřejmě za předpokladu, že to neproběhne ve stavu legislativní nouze. Zároveň je to snížení spotřební daně vázáno i na zrušení přimíchávání biosložky, což je další legislativní proces," vysvětlil Petr Studnička.

Ceny benzinu i nafty vystoupaly kolem 10. března na rekordní maxima v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, po kterém výrazně zdražila ropa a zároveň oslabila koruna vůči dolaru. Litr Naturalu 95 stál v průměru až víc než 47 korun, průměrná cena dieselu přesáhla 49,50 Kč/l. Z údajů společnosti CCS vyplývá, že benzin Natural 95 u čerpacích stanic v Česku v týdnu do 31. března zdražil o 16 haléřů na průměrných 44,34 koruny za litr, o 74 haléřů stoupla průměrná cena nafty na 46,95 Kč/l.

"Je dobře, že vláda zachovala sazbu a nedělala změny u daně z přidané hodnoty. To je sdílená daň a jakékoli její snížení by mělo dopad do veřejných rozpočtů všech, tedy krajů i obcí, a ne jen do státního rozpočtu, jako tomu je u spotřební daně," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz Petr Studnička.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.