Ukrajina, Izrael... Na konci nový světový řád. Čeká nás teď dekáda válek, jde o opakující se vzorec po 80 letech, říká analytik Visingr

Pásmo Gazy
Pásmo Gazy
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 10. 2023

Komentář: Izraelská armáda uvedla, že v noci na dnešek provedla omezené pozemní výpady do Pásma Gazy s cílem bojovat s ozbrojenci radikálního palestinského hnutí Hamás. Očekává se, že Izrael provede pozemní invazi do Pásma Gazy v reakci na nečekané a krvavé útoky Hamásu proti Izraeli ze 7. října, při kterých zahynulo kolem 1400 lidí. Před konfliktem na Blízkém východě od konce loňského února svět přihlížel válce na Ukrajině, která neskončila, ale tuhé boje se vedou nadále. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra si svět prochází obdobím, na jehož konci bude světový řád uspořádán jinak, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Izraelská armáda tvrdí, že cílem jejích útoků proti Pásmu Gazy je zničit vojenskou infrastrukturu radikálního palestinského hnutí Hamás, které na konci prvního týdne měsíce října podniklo proti Izraelcům sérii nečekaných a krvavých útoků. Civilisty Izrael vyzval k evakuaci na jih pásma, kde ovšem panuje humanitární krize. Jen těžko je možné určit, jakým směrem se ozbrojené střety budou ubírat, v současnosti zaznívají ale tvrdá vyjádření jak z Íránu, tak i od Spojených států, které jsou spojencem Izraele.

Oproti tomu svět děsí válka na Ukrajině, která se brání ruské armádě po její invazi v loňském únoru. Rusko od jejího začátku pravděpodobně ztratilo až 190.000 vojáků. Tvrdí to odhad, který dnes zveřejnilo britské ministerstvo obrany. Dalších až 140.000 vojáků bylo zraněno, ale po nějaké době se mohli vrátit do služby. Ukrajinský generální štáb uvádí, že Rusko v bojích ztratilo bezmála 300.000 lidí, aniž by však rozlišovalo mezi mrtvými, vážně či lehce zraněnými vojáky. Moskva oficiální údaje o svých ztrátách nezveřejňuje. Čísla během konfliktu nelze nezávisle ověřit.

Podle Británie, která diplomaticky i vojensky podporuje Ukrajinu, činí trvalé ztráty Ruska, čímž ministerstvo obrany myslí mrtvé a těžce zraněné, 150.000 až 190.000 mužů. Do údaje nejsou zahrnuta čísla za Wagnerovu žoldnéřskou skupinu. Své vlastní ztráty Ukrajina, podobně jako Moskva, tají.

Podle vojenského analytika Lukáše Visingra nutně nemusí jít o poslední dva konflikty. Podle něj svět prochází proměnou, která má opakující se vzorec. Na jeho konci má podle něj být jiné uspořádání světového řádu.

"Další válka někde jinde může být, ale může nastat velký konflikt, případně více menších. Nastala dekáda válek, která přichází každých 80 let, jde vlastně o takovou vlnu, která smete stávající společenský řád a nastolí nový. Vždy to tak bylo a je možné si to ověřit pohledem do minulosti," vylíčil pro ŽivotvČesku.cz s tím, že naposledy to byla vlna v rámci první a druhé světové války. "Ve skutečnosti šlo o jednu válku, která byla přerušena dvacetiletým příměřím," dodal pro ŽivotvČesku.cz s tím, že svět by se měl uklidnit někdy v pozdějším období po roce 2030.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.