Ukrajina nyní není připravena na vstup do NATO, uvedl Biden. O termínu jejího teoretického přijetí promluvil expert z katedry politologie

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 7. 2023

Komentář: Ukrajina teď není připravena na vstup do Severoatlantické aliance. V rozhovoru poskytnutém stanici CNN to řekl americký prezident Joe Biden. Problém je válka s Ruskem, zapracovat podle něj musí Ukrajina ale také na demokratizaci. Důležité je nyní podle Bidena připravit »rozumnou cestu«, aby se Ukrajina v budoucnu členem aliance stát mohla. Státy NATO včetně USA budou i nadále poskytovat Kyjevu vojenskou pomoc a zbraně, které Ukrajina potřebuje pro svou obranu, dodal Biden. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz vedoucímu oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefu Krausovi z katedry politologie Masarykovy univerzity, jestli jeho pohledem NATO v nějaké dohledné době může přivítat Ukrajinu jako členskou zemi. Z jeho slov vyplynulo, že pokud by se tak stalo během blízkých několika let, půjde spíše o »zázrak«.

"Nemyslím si, že by byla připravena na členství v NATO," odpověděl americký prezident na otázku, kterou v rozhovoru pro CNN položil moderátor Fareed Zakaria. Podle amerického prezidenta ohledně vstupu Ukrajiny nepanuje v NATO jednomyslnost, protože je země nyní ve válce s Ruskem. Vstupem Ukrajiny by se ve válce s Ruskem ocitlo i samotné NATO.

"Myslím, že je předčasné... vyvolat nyní hlasování (o vstupu Ukrajiny), protože musí být naplněny i další požadavky, včetně demokratizace a dalších otázek," dodal v rozhovoru Biden. Podle něj by však Severoatlantická aliance měla nabídnout Ukrajině »rozumnou cestu«, aby se jednou součástí vojenského bloku stát mohla. Biden také řekl, že odmítl požadavek ruského prezidenta Vladimira Putina, který vznesl ještě před loňskou invazí, aby se zavázal, že Ukrajina do NATO nikdy nevstoupí.

Biden chce i nadále poskytovat Ukrajině vojenskou pomoc a zbraně. Jeho administrativa oznámila tento týden další balík vojenské pomoci ve výši 800 milionů dolarů (asi 17,4 miliardy korun), jehož součástí je i kazetová munice. Poskytnout tyto zbraně, které se přes 100 zemí zavázalo přestat používat a vyrábět, bylo podle amerického prezidenta »těžkým rozhodnutím«.

Ukrajina bude jedním z hlavních témat summitu NATO ve Vilniusu, který se uskuteční v úterý a ve středu. Biden dnes odcestoval do Evropy. Před summitem navštíví Británii, kde bude v pondělí jednat s premiérem Rishim Sunakem i králem Karlem III.

Ohledně vstupu Ukrajiny do NATO mezinárodně uznávaný bezpečnostní expert Josef Kraus vysvětlil, proč to v tuto chvíli není reálné. "Řekl bych to tak, že v krátkodobém horizontu, tedy několika blízkých let, je to spíše vyloučené. V nějakém střednědobém horizontu, pokud Ukrajina udrží prozápadní a protiruský kurs, tak už to bude významně reálnější. Pokud by to totiž reálné nebylo, tak můžeme riskovat to, co jsme riskovali s Tureckem, které je sice součástí Severoatlantické aliance, ale které několik desítek let usilovalo o to, že se stane součástí EU. A tak dlouho se mu to slibovalo a tak dlouho se to oddalovalo, až moc převzal, kdo převzal, zcela změnil celý kurs a začal vybalancovávat Západ a Východ. A i když je součástí NATO, tak kupuje ruské zbraňové systémy a hraje tu dvojí podivnou politiku, většinou ani ne prospojeneckou, spíše vysloveně sobeckou. To je něco, co se může stát Ukrajině, pokud jí dlouho budou zavřeny dveře směrem na Západ a ona by o to nadále stála. Zatím nevíme, jak dlouho bude konflikt přetrvávat, ale v řádu několika let nebude možné pro Ukrajinu vstoupit do struktur Západu. A to si uvědomují naprosto všichni," sdělil pro ŽivotvČesku.cz špičkový expert na vojenské konflikty.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.