Ukrajinská armáda začala v posledních týdnech získávat zpět některé ztracené pozice. Bezpečnostní expert promluvil o nejsilnější zbrani Ruska 

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 7. 2022

Poradce šéfa ukrajinské správy Chersonské oblasti Serhij Chlaň se domnívá, že ukrajinské ozbrojené síly do letošního září osvobodí tento region, jenž má zásadní význam pro zemědělství země. Podle agentury AFP to Chlaň v neděli řekl v ukrajinské televizi. Cherson bylo první větší město, kterého se ruské síly po invazi do sousední země zmocnily, načež získaly kontrolu i nad Chersonskou oblastí. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity ohledně dotazu, zda současný vývoj války, kdy Ukrajina přechází do protiofenzivy a chce dobytá území získat zpět, může opět vyvolat ze strany Ruska rétoriku okolo vyhrožování jadernými zbraněmi. "V takovém případě se vyhrožovat bude," uvedl.


Ukrajinská armáda začala v posledních týdnech získávat zpět pozice v Chersonské oblasti, k čemuž jí pomáhají dodávky zbraní ze Západu, poznamenala agentura AFP. Ta rovněž připomněla význam regionu pro ukrajinské zemědělství a fakt, že sousedí s poloostrovem Krym, jenž Rusko anektovalo v roce 2014.

O chystané ukrajinské protiofenzivě v Chersonské oblasti se hovoří už nějaký čas. Americký Institut pro studium války ve své poslední pravidelné analýze dění na bojišti uvedl, že ukrajinské síly se pravděpodobně připravují zahájit, anebo již v sobotu zahájily protiofenzivu v tomto regionu. Nicméně informace z otevřených zdrojů ohledně ukrajinského postupu a tempa operace budou omezené a budou zaostávat za událostmi, uvedl institut.

Pokud by došlo k situaci, že Ukrajincům se skutečně z obsazených teritorií podaří Rusy vytlačovat, je pravděpodobné, že Rusko zvolí rétoriku o použití jaderného arzenálu. "Je to poslední karta, která v ruce Rusům zbývá. Nebýt jí, tak konflikt na Ukrajině by se už vyvíjel jinak a řada dalších vnějších aktérů, jako jsou Spojené státy, či evropských mocností typu Polsko, které je vojensky regionální mocností určitě, tak by do toho konfliktu asi intervenovaly mnohem více. To znamená, že Rusům zbývá strašák v podobě jaderných zbraní, a dovedu si představit, že čím horší situace pro ně bude, tak tím častěji se začne nabízet, že jím budou vyhrožovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový expert na vojenské konflikty Josef Kraus z Masarykovy univerzity.

Ruské ministerstvo obrany dříve označilo za absurdní obavy, že se Rusko chystá použít na Ukrajině taktické jaderné zbraně. Šéf americké CIA William Burns v polovině dubna uvedl, že možnost uchýlení se k taktickým jaderným zbraním ze strany Ruska »nelze brát na lehkou váhu«. A to zejména v souvislosti s tím, že se ruské armádě na Ukrajině nepodařily žádné mimořádné vojenské úspěchy.

"O to více v momentě, kdy dobytá území Rusové začnou považovat za součást ruského území, vyhlásí nějaké lokální referendum o připojení a řeknou dobře, Doněcká část je součástí Ruska, Krym je součástí Ruska, tohle je součást Ruska a následně budou deklarovat, že při vpádu cizích vojenských sil na teritorium Ruska budou používat jaderné zbraně. A už je tu argument, kdy Ukrajinci budou vytlačovat ruské síly konvenční z dobytých teritorií, tak Rusové to budou považovat za červenou linii, po které budou moci použít jaderné zbraně, tedy alespoň deklaratorně. Jestli na něco takového dojde, není v tuto chvíli jasná odpověď," nastínil scénář, ve kterém by Rusové opět mohli začít děsit svět tím, že použijí jaderné zbraně.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.