Víc než ukrajinského obilí se bojím cvrčků a kobylek, říká Lukáš Pollert. Zamyslel se nad mechanismem kontaminovaných dodávek

Lukáš Pollert
Lukáš Pollert
Foto: Se svolením Lukáše Pollerta
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 4. 2023

Na Slovensku minulý týden začal platit zákaz dovozu vybraných zemědělských produktů a potravin včetně obilí z Ukrajiny. Dočasný zákaz dovozu ukrajinského obilí, s výjimkou tranzitu, zavedlo i Bulharsko. Rumunsko zavede pouze přísnější kontroly. Evropská komise, která dosud restrikce kritizovala, nově plánuje vlastní omezení. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila olympionika, lékaře a komentátora Lukáše Pollerta (53) s dotazem, zda z ukrajinského obilí, jehož dovoz ČR nezakázala, protože se v něm pesticidy podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (52) nenašly, má nějaké osobní obavy. Z jeho slov vyplynulo, že nikoliv.

Kvůli nálezu pesticidu chlorpyrifos v jedné zásilce obilí z Ukrajiny Slovensko zakázalo dovoz a zpracování ukrajinské zemědělské produkce. Slovenská Státní veterinární a potravinová správa uvedla, že v analyzovaném vzorku se našel obsah tohoto pesticidu v koncentraci 0,026 mg/kg a maximální povolené množství je 0,01 mg/kg. 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) již dříve uvedla, že v ČR se zatím žádná problematická pšenice neobjevila.

Ministerstvo zemědělství uvedlo, že intenzivní kontroly budou pokračovat. Mají se zaměřit i na mlýnské výrobky. Podle šéfa resortu Zdeňka Nekuly se u každého vzorku dělá rozbor na přítomnost více než 400 zbytků účinných látek. Jde především o testy na přítomnost mykotoxinů nebo reziduí pesticidů, u všech vzorků se testuje i to, zda neobsahují těžké kovy jako olovo nebo kadmium.

"Asi to vypadá, že okolní země zkoumaly kvalitu a neměly štěstí jako my. Tedy, že je možné, že vlak s obilím, který se u nás testoval na přítomnost pesticidů a dalších negativních látek, byl třeba tak namíchaný, že to dopadlo dobře. Vlak, který přijel na Slovensko a třeba do Polska, už tak dobrou sklizeň neměl. Tam holt neměli to štěstí a dostali špatnou várku," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný anesteziolog a bývalý sportovec, jak situaci vnímá.

Lukáš Pollert dále odmítl, že by měl z ukrajinského obilí obavy. "Nebojím se toho. Víc se bojím cvrčků a kobylek. Považuji to totiž za soupeření firem, kdy pro některé je nízká cena ukrajinského obilí výhodná a pro jiné ne. Tak soupeří firmy, že se řekne, že je to závadné, a lidi to pak nechtějí," dodal.

Nekula také upozornil na to, že ČR je v produkci obilovin plně soběstačná, velkou část produkce i vyváží. Loni uvedl, že se v Česku vypěstuje 160 procent domácí potřeby obilí, u pšenice je to dvojnásobek.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce v minulosti pesticid chlorpyrifos našla mimo jiné v zásilkách z Polska. V roce 2019 informovala, že ho našla v hlávkové kapustě. V roce 2018 ho ve čtyřech případech zachytila u polských jablek a v listopadu 2017 informovala o tom, že na českém trhu bylo 1,5 tuny jablek z Polska, které tento pesticid obsahují.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.