Zákazy ukrajinského obilí byly nelegální a podkopávají EU i Ukrajinu, tvrdí europoslankyně Gregorová. Napadla i bláboly o toxické mouce

Markéta Gregorová
Markéta Gregorová
Foto: Se svolením Markéty Gregorové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2023

Pirátští europoslanci v úterý podpoří roční prodloužení obchodních výhod pro Ukrajinu s cílem posílení tamní ekonomiky. I nadále by mělo platit pozastavení dovozních cel, kvót a obchodních ochranných opatření uložených na ukrajinský vývoz do Evropské unie, uvádí to zpráva, kterou má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici. Europoslankyně Markéta Gregorová v ní také kritizuje státy, které kvůli nálezu pesticidu chlorpyrifos v zásilce obilí z Ukrajiny pozastavily dovoz a zpracování ukrajinské zemědělské produkce. Redakce ŽivotvČesku.cz nedávno oslovila bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu (59), jak se na situaci, kdy oproti jiným státům ČR dovoz ukrajinského obilí nezakázala, dívá.

V některých členských státech se v uplynulých měsících nakumulovaly tranzitní zemědělské plodiny, a to především ukrajinské obilí. Evropská komise proto do nového návrhu zakomponovala takzvaný ochranný mechanismus, který bude na obdobné problematické situace mnohem rychleji reagovat. Koncem minulého měsíce Rumunsko začalo hlásit negativní dopady ukrajinských produktů, které se skrze ně převážely především do zemí Blízkého východu a Afriky. Bulharsko tranzit ukrajinského obilí omezilo, Polsko, Maďarsko a Slovensko dokonce reagovaly úplným zákazem dovozu, uvádí pirátští europoslanci ve zprávě, kterou má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici.

"Zákaz dovozu ukrajinského obilí bude mít dle odhadů odborníků negativní dopady na ukrajinské zemědělce, kteří budou nuceni přebytečné obilniny z minulé sklizně prodat pod cenou. Reakce Polska, Maďarska a Slovenska byla nejen nelegálním jednáním, jelikož obchodní politika je výlučnou pravomocí EU, ale také velmi nesolidární. Jejich chování výrazně podrývá pozici Evropské unie vůči Ukrajině, ale i samotnou pozici Ukrajiny u nás – jak jsme mohli pozorovat přímo v Česku, obyčejných obchodních opatření kvůli poklesu ceny se ihned chytli dezinformátoři a začali strašit toxickou ukrajinskou moukou," uvedla »odbornice přes zemědělství« Gregorová.

"V současné době je pomoc Ukrajině přední prioritou Evropské unie. V této krizové situaci je důležité udržet jednotný a koordinovaný evropský postup. Současná liberalizace obchodu již měla na ukrajinskou ekonomiku prokazatelný pozitivní dopad a jsem plně přesvědčena, že její prodloužení je správným krokem vpřed. Symbolizuje totiž naši neustávající podporu," doplnila dále europoslankyně.

Obchodní výhody pro Ukrajinu byly poprvé představeny 4. června 2022 s platností jednoho roku jako reakce na ruskou agresivní válku. Jejich cílem je především podpořit ukrajinskou ekonomiku trpící následky války. Současným cílem je také urgentní zajištění dovozu ukrajinských zemědělských produktů na světové trhy, stojí dále ve zprávě pirátských europoslanců, kterou obdržela redakce ŽivotvČesku.cz.

Kvůli nálezu pesticidu chlorpyrifos v jedné zásilce obilí z Ukrajiny Slovensko zakázalo dovoz a zpracování ukrajinské zemědělské produkce. Slovenská Státní veterinární a potravinová správa uvedla, že v analyzovaném vzorku se našel obsah tohoto pesticidu v koncentraci 0,026 mg/kg, kdy maximální povolené množství je 0,01 mg/kg. 

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) již dříve uvedla, že v ČR se zatím žádná problematická pšenice neobjevila.

Ministerstvo zemědělství uvedlo, že intenzivní kontroly budou pokračovat. Mají se zaměřit i na mlýnské výrobky. Podle šéfa resortu Zdeňka Nekuly se u každého vzorku dělá rozbor na přítomnost více než 400 zbytků účinných látek. Jde především o testy na přítomnost mykotoxinů nebo reziduí pesticidů, u všech vzorků se testuje i to, zda neobsahují těžké kovy jako olovo nebo kadmium.

"Může se stát, že vzorky nejsou všechny stejné, v podstatě záleží na tom, v jaké oblasti se obilí pěstovalo. Asi by stálo za to zjistit, jestli se pesticid používal plošně, protože pesticidy se vždy používaly masivně proti škůdcům, aby výnosy byly dostatečně vysoké, a pokud by se zjistilo, že jde o plošné použití pesticidu na území Ukrajiny, tak by bylo pravděpodobné, že kontaminace existuje i u dodávek, které máme my. Pokud to je ale náhodná záležitost, že v určitých částech sklizně obilí z Ukrajiny kontaminace je a v jiných nikoliv, tak samozřejmě se může stát, že vzorky v ČR kontaminované nejsou," uvedl nedávno ohledně rizik v rámci pesticidů pro ŽivotvČesku.cz Roman Prymula.

Ministerstvo zemědělství už dříve sdělilo, že do ČR se od začátku války dovezlo jen 4000 tun ukrajinské pšenice, což je ve srovnání s domácí produkcí zanedbatelné množství. Ministerstvo zemědělství upřesnilo na svém webu eAGRI, že »vše je pod kontrolou«.

"Naše dozorové orgány intenzivně kontrolují dovozy zemědělských produktů z Ukrajiny. Postup resortu je zcela transparentní. Veškeré informace, které k tématu zveřejňujeme, jsou dohledatelné a ověřitelné," uvádí v tiskové zprávě portál v rámci dovozu ukrajinského obilí.

Do věci se dokonce nedávno vložila i jaderná lady Dana Drábová, která děkovala na sociální síti Twitter zmíněnému webu, že bojuje proti blábolům.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.