Badatel přišel s odhalením záhadné lochnesské příšery. Nejedná se o žádnou stvůru, ale o »uvězněný« plaz

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 1. 2021

Tradují se o ní mýty a představuje záhadné stvoření, které láká turisty a pro vědce a badatele je objektem nekonečných výzkumů a pátrání. Lochnesská příšera, jak se jí říká, se podle všeho vyskytuje v jezeře Loch Ness, které se nachází v údolí Great Glen ve skotské správní oblasti Highland. Přesto, že je po staletí velkou neznámou, nyní jeden z uznávaných vědců přišel se závěrem, který celou záhadu ukazuje v jiném světle.

Nejstarší skotské legendy ze 6. století mluví o existenci záhadného tvora, který žil v jezeře Loch Ness. V roce 565 n. l. misionář a mnich svatý Kolumba píše ve své biografii o stvoření, které zranilo plavce a chtělo zaútočit na jiného muže. Kolumba zasáhl a přikázal nestvůře, aby se vrátila zpátky do hlubin, přičemž ho měla poslechnout.

Přesto, že je dodnes tvor zvaný »Nessie« nadále nevyjasněnou záhadou, někteří vědci jsou přesvědčeni, že se může jednat o druh neobjevené želvy. Americký emeritní profesor chemie a přírodních věd Henry H. Bauer (90), který je autorem několika knih a vědeckých článků, má svou jasnou teorii.

"Nejpopulárnější je myšlenka, že lochnesská příšera má nějaký vztah k vyhynulým plesiosaurům. Na druhou stranu všechno, o čem se mluví v souvislosti s Nessie, je známé pro mnoho druhů žijících i vyhynulých želv – způsob dýchání, velmi dlouhá doba strávená v hluboké vodě, rychlý pohyb ve vodě, schopnost aklimatizovat se na podmínky ve výrazně studené vodě nebo relativně dlouhý krk," vyjádřil se profesor Bauer, jak uvádí britský Mirror.

Podle vědce je lochnesská příšera dosud neobjevenou a nepopsanou velkou mořskou želvou, která zůstala v jezeře »uvězněna« kvůli ústupu vod. Podle něj tento druh s největší pravděpodobností stále přežívá v některých odlehlých koutech oceánů.

Za loňský rok se eviduje dvanáct případů pozorování tohoto tajemného tvora a pár, který v prosinci 2020 navštívil slavné skotské jezero, byl údajně svědkem opakovaných vynoření Nessie. Několik týdnů předtím sonar člunu zachytil zhruba 152 metrů hluboko pohybující se »objekt« dlouhý přes 10 metrů.

"Jasným důkazem je film Tima Dinsdala z roku 1960, ale existuje také nespočet zachycení sonarem, několik vynikajících podvodních fotografií a také pár těch věrohodných z povrchu. Všechno ukazuje na stvoření, které tráví většinu času v nejhlubších částech jezera. Žádný z důkazů nepodporuje tvrzení, že se jedná o obrovitého úhoře," řekl profesor Henry H. Bauer, cituje Mirror.

Za největší želvu na světě je v současné době považována Kožatka velká, jejíž váha může dosahovat až 700 kilogramů a délka pak 2,2 metrů. V Česku je jedinou želvou, která se vzácně vyskytuje volně v přírodě, želva bahenní. Ta je mimo jiné v České republice považována za kriticky ohrožený druh.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.