Dejte si pozor na bedly, červenající varianty mohou způsobit zdravotní potíže, varuje mykolog

bedla
bedla
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 7. 2021

Kromě hřibů začala také sezóna oblíbených bedel. Jenže není bedla jako bedla. Bedlu vysokou, ze které jsou skvělé řízky, pozná většina houbařů. Tady nebezpečí nehrozí. Problémy žaludečního charakteru mohou nastat při konzumaci bedel z okruhu červenajících druhů. "Ke sběru určitě nepoužívat bedlu zahradní," řekl pro ŽivotvČesku.cz mykolog Jan Wipler a červenající druhy více specifikoval.

Bedla vysoká je masivní houba, která v lese či u lesa stojí jako maják. Je to často první houba, kterou se učí znát malé děti. Je to skvělá houba, je oblíbená v kuchyni a obalované řízky jsou opravdovou delikatesou.

Problémy ale mohou nastat při sběru bedel červenajících. Tady hrozí zdravotní problémy, ale ne u každého jedince.

"Budeme se bavit o bedlách, které na řezu červenají. Bedla zahradní (říká se jí také bedla česká či bedla jedovatá) roste na zahradě, v ovocných sadech, ve škarpách u cest či na kompostech. Tyto bedly k jídlu nedoporučuji. Pak máme bedlu šedohnědou, ta roste v lese a je vázána na smrkové jehličí. Šedohnědá má stejnou barvu šupin na klobouku jako pokožku klobouku. Ta zahradní má klobouk krásně bílý, ale šupiny jsou tmavé - je tady ten kontrast. Ještě existuje bedla červenající klasická, ta se nachází hodně v bučinách a nemá posunovací prsten. Takže máme bedlu zahradní, bedlu šedohnědou a bedlu červenající - všechny tyto bedly na řezu červenají," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jan Wipler a popsal, jaké riziko s sebou zahradní druh nese.

"Ke sběru určitě nepoužívat bedlu zahradní. Ona v sobě nemá jedovatou látku, protože otravy jsou individuální. Kdyby tu látku měla, tak se otráví každý. Ale u někoho vyvolá zažívací potíže a u jiného člověka ne, já se přikláním k tomu, že je těžce stravitelná až alergenní. Problematika těžkého zažívání se ale objevuje u všech třech druhů, jen u těch šedohnědých a červenajících to popisuje velmi málo lidí, u té zahradní je více případů," doplnil expert na houby pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.