Digitalizace Česka drhne a skřípe. Piráti se sice snaží, ale nastalo velké mrzení, uvedl exministr vnitra Langer

Ivan Langer
Ivan Langer
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 25. 1. 2024

Komentář Jiřího Ovčáčka: Slavnostní spuštění elektronické občanky v mobilu mohlo být slunným startem velkého digitálního skoku Česka po vzoru pobaltských zemí, které jsou na špičce modernizace nezkrotného úředního šimla. Jenže, ouha. Aplikace potrápila mnohé uživatele a pořádné zádrhele vznikly i v interakci se státními registry. Komentáře portálu ŽivotvČesku.cz nekritizují za každou cenu, a tak je možné konstatovat, že Pirátům –⁠⁠⁠⁠⁠ jako lídrům tažení za konec analogového světa –⁠⁠⁠⁠⁠ nelze upřít velkou snahu postupovat vpřed. Jen ta praktická realizace ještě opravdu potřebuje vypilovat. Aby nebylo další velké mrzení, jak podotkl exministr vnitra Ivan Langer.

Mít občanský průkaz v mobilu je například na válkou sužované Ukrajině absolutní standard a žádné překvapení. V Česku nyní horká novinka, která má velkou symboliku. Občanka přece jenom není jen tak obyčejný úřední papír, má svou váhu a je znakem příslušnosti k národní pospolitosti. Když tedy Piráti přislíbili a nakonec realizovali prostřednictvím aplikace eDoklady vznik elektronické občanky v mobilu, lze směle hovořit o přelomové události.

Nebyli bychom ale v Čechách, kdyby nedošlo k technickým problémům. Velký zájem veřejnosti vedl k problémům s registrací a přihlášením, došlo k výpadku Identity občana. Po počátečním nadšení nastoupila sžíravá kritika ze všech možných stran. A tak vicepremiér pro digitalizaci a lídr Pirátů Ivan Bartoš musel reagovat a vysvětlovat, že všechny kompetentní týmy jsou v pohotovosti a dílčí problémy stále řeší.

Ostrý šleh na konto digitálního skoku si nenechal ujít bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer, který spuštění modernizace nazval velkým mrzením kvůli kolapsu Základních registrů veřejné správy. A pustil se právě do Ivana Bartoše. "Dotyčný ministr jaksi zapomněl, že každá technika a technologie stárne a je třeba ji trvale udržovat či postupně obměňovat. A to platí i o Základních registrech veřejné správy," napsal Ivan Langer na sociální síti Facebook.

Exministr vnitra přitom označil spuštění nové aplikace za fanfarónské a na konto Ivana Bartoše přidal: "Kdyby namísto zakládání nové státní agentury DIA a nabírání nových státních úředníků věnoval čas, energii a peníze údržbě a rozvoji tohoto klíčového backhandu českého e-governmentu, udělal by pro něj mnohem víc než »eObčankovskou hračkou«. Ta totiž ve své podstatě na kvalitě služeb státu občanům nic nemění. Výsledkem pirátské exhibice je tak jen velké mrzení!"

Jde jistě o slova příkrá a kritiku nesmlouvavou. V demokratické společnosti má na ni každý právo. A i takové slovo by mělo vést k zamyšlení. Například nad tím, proč vlastně skoro každé velkolepé, grandiózní a zářivé spuštění digitálního pokroku v Česku končí v mumraji problémů, stížností a nespokojeností mnohých. Možná za to může něco, čemu se říká národní povaha. Ale také lze uvažovat, že v našich končinách prostě strašně moc rádi vyhlašujeme velké akce, aniž by vše bylo do detailu hotovo a připraveno. Nu, a pak se mouchy vychytávají za pochodu.

Na portálu ŽivotvČesku.cz pravidelně publikujeme v rubrikách Okno do historie a Socialismus v Česku. Obé nám dává varování z minulosti, kam v zemi, která oplývá mlékem a strdím, někdy vede nadšení postrádající fortel. Dálnici D1 jsme za slavnostních fanfár začali budovat v roce 1939, za protektorátu se začalo s výstavbou dodnes nedokončeného Pražského okruhu, po válce se fantazírovalo i o tunelu na Jadran. Přitom stačí jediné, praktické a úměrné vodítko. Dvakrát měř a jednou řež!

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.