Jak to bude s plynem před letošní zimou: Největší šoky už máme za sebou, je přesvědčen poradce premiéra Petra Fialy

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2023

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na nová dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu podnikům a spotřebitelům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila zkušeného ekonoma a poradce premiéra Štěpána Křečka, jak to ohledně plynu vidí s nadcházející topnou sezónou. Z jeho slov vyplynulo, že by už nemělo dojít k tomu, co české domácnosti zažívaly v uplynulém roce - tedy cenový šok.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za MWh. Letos evropské velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, než je obvyklé, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent.

"Domnívám se, že největší šoky jsou již za námi. Samozřejmě před další topnou sezónou se musí naplnit zásobníky plynu. V tuto chvíli to vypadá, že by s tím neměl být problém. Může se ale na trhu navýšit poptávka, což může vést k výkyvům v ceně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Podle analytiků ANZ se Evropě podařilo vyhnout vážnému nedostatku plynu díky mírným teplotám a dostatečným dodávkám zkapalněného zemního plynu. Evropská spotřeba plynu mezi srpnem 2022 a březnem 2023 byla podle nich o 17 procent nižší než průměr za stejné období v předchozích pěti letech.

"Situace v tuto chvíli vypadá velmi dobře. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci v pátek dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 24,9 eura (zhruba 590 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od 27. května 2021. Výhled je pozitivní v tom smyslu, že by mohlo dojít ještě ke snižování v rámci ceny. To znamená, že šoky, které jsme zažívali v loňském roce, se určitě už nevrátí, ale nějaký cenový výkyv na trhu může nastat," dodal pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

K dalšímu propadu cen zemního plynu podle obchodníků přispěla i čtvrteční zpráva, že se německá ekonomika propadla do recese.

Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.