Je to dětinské, hodnotí Lukáš Pollert ochlazení vztahů mezi Prahou a Bratislavou

Lukáš Pollert
Lukáš Pollert
Foto: Se svolením Lukáše Pollerta
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 3. 2024

Komentář: Slovenský premiér Robert Fico ve čtvrtek pokračoval v kritice středečního rozhodnutí české vlády pozastavit konzultace s jeho kabinetem. Prohlásil, že odmítá, aby někdo z čistě politických důvodů ohrožoval fantastické vztahy Čechů a Slováků. Už ve středu šéf slovenského kabinetu tvrdil, že česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině. Pro ŽivotvČesku.cz bývalý olympionik a lékař Lukáš Pollert poskytl komentář ohledně vyhrocených vztahů mezi oběma stranami. Podle něj jde o věc, která nevede k ničemu dobrému, navíc ji vnímá jako zbytečnou.

Bratislavu a Prahu v otázkách zahraniční politiky rozděluje hlavně názor na konflikt na Ukrajině, která se už více než dva roky brání ruské vojenské invazi. Podle Fica česká vláda může kdykoliv přijet na Slovensko a v zemi bude vítaná.

"Nadále budeme pokračovat v naší suverénní slovenské zahraniční politice. Konečně se Slovensko nadechlo," řekl Fico. Zopakoval názor, že posílání zbraní na Ukrajinu nepřinese řešení konfliktu, ale je jen »zabíjením Slovanů«. Rusko ve své agresi vůči sousední zemi pokračuje už déle než dva roky.

Nynější Ficova vláda po svém nástupu do úřadu loni v říjnu zastavila vojenskou pomoc bránícímu se Kyjevu ze slovenských státních zásob. Fico pak opakovaně kritizoval západní země kvůli jejich postoji ke konfliktu na Ukrajině a Evropskou unii za to, že nepředstavila mírový plán. Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár se o uplynulém víkendu sešel v Turecku s ruským kolegou Sergejem Lavrovem.

Pro ŽivotvČesku.cz ochladnutí vztahů okomentoval bývalý olympionik, glosátor a lékař Lukáš Pollert. "V každém státě je politika rozdílná, kdy ne všechny strany jsou kompatibilní. Když uvedu příklad, Čaputová se Zemanem netvořili idylickou dvojici, ale rozhodně to neznamenalo se nescházet, případně nekomunikovat. Je to od roku 1989 poprvé, kdy dochází k takové situaci. Slovensko je suverenní stát jako my. A jestli náš soused má pohled na nějaké věci, jaký má, tak de facto, když to řeknu takto: »Co je nám do toho?« Jsme si jako bývalý celek nejblíže a vztahy bychom měli pěstovat," zamyslel se ve svém komentáři pro ŽivotvČesku.cz Pollert.

"Slováci si zvolili nějakou vládu a kvůli tomu, že mají odlišné postoje na jednu konkrétní věc, mi přijde dětinské se teď s nimi nebavit. O to více, když témat, o kterých lze diskutovat, je mnohem více než jen pohled na vše související s Ukrajinou," dodal pro ŽivotvČesku.cz ostřílený komentátor s tím, že si nemyslí, že by situace měla eskalovat a její dopady by měly vážnější charakter.

Překvapení nad středečním rozhodnutím české vlády vyjádřil předseda slovenského parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Peter Pellegrini. Zároveň prohlásil, že v souvislosti s válkou na Ukrajině je třeba hledat cestu k míru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.