Komentář: Ukrajinci začínají štvát některé Čechy, vztahy ochladly. Má to speciální název, říká se tomu "druhé neštěstí"

Ukrajina, válka - Ilustrační snímek
Ukrajina, válka – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2023

Komentář: Psal se 24. únor loňského roku a ruské vojenské síly podnikly naprosto barbarský čin - na příkaz prezidenta Ruské federace Vladimira Putina vnikly do sousední Ukrajiny. Válku tamní režim označil jako »speciální vojenskou operaci«. Z domovů a v obavách o život se miliony Ukrajinců přemístily do sousedních zemí, kde jim byl poskytnut azyl. Česká republika se postavila k situaci hrdinsky. Jenže to, co platilo v loňském roce po únoru, dnes už v řadě případů neplatí. V ČR se vztah k Ukrajincům zhoršil a pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psycholog Jeroným Klimeš vysvětlil, co se za tímto »jevem« skrývá. Jistou optikou totiž připomíná jednání Čechů za covidu. Kdy se na začátku šily roušky, na konci procesu už nikdo neřešil, kolik lidí na nový typ koronaviru zemřelo.

Ukrajinská armáda se více než rok a půl urputně brání invazi ruských vojsk a snaží se v rámci současné protiofenzívy získat zpět anektované teritorium. Rusové ničí vše, co jim stojí v cestě. O život přišly desítky tisíc lidí, mezi nimi i civilisté. Ženy a děti nadále utíkají před válkou do sousedních zemí, kde hledají pomoc - jednou z nich je ČR.

Jenže solidarita, kterou Češi projevovali na začátku, se tak nějak vytratila. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila odborníka v oboru psychologie Jeronýma Klimeše, který popsal, co se za ochlazením vztahu Čechů k Ukrajincům skrývá.

"Má to speciální název, říká se tomu »druhé neštěstí«. Na začátku toho jsou takzvané »líbánky«, to znamená, když dojde k nějakému neštěstí, tak lidé ochotně pomáhají jeden druhému. Za nějakou dobu - domnívám se, že je to obecná konstanta poruch emocí - plus minus tři měsíce - se štědrost pomáhajících uzavře a začíná každý z nich myslet sám na sebe a své nejbližší. A vlastně lidé, kteří jsou stále objektivně v nouzi, se dostávají do zmíněného »druhého neštěstí«. Pomáhající, kteří pomáhají i v tomto období, pomáhají zjednodušeně řečeno »racionálně«," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš, proč v současnosti i ti, kteří na začátku Ukrajincům pomáhali materiálně či finančně, ale i jinak, jsou v řadě případů někdy s mírnou nadsázkou řečeno i na »druhé straně barikády«.

Nepochybně do celé věci ohledně vztahu Čechů k Ukrajincům »vklouzla« i skutečnost, že kromě politických a ekonomických jevů tížících Evropu je dnes jasné, že válka nejpravděpodobněji neskončí ani letos. V únoru 2024 to už budou dva roky bojů a umírání, kdy lze spekulovat, že ani v tu dobu neutichnou zbraně.

Portál Centra pro výzkum veřejného mínění uvádí, že v šetření, které proběhlo v období od konce ledna do konce druhé dekády března 2023, došlo na dotazování ohledně postojů české veřejnosti k přijímání uprchlíků z Ukrajiny. "O vývoj situace okolo uprchlíků z Ukrajiny se zajímají necelé dvě pětiny (39 %) českých občanů. 56 % českých občanů souhlasí s přijímáním uprchlíků z Ukrajiny. 11 % občanů je pro možnost trvalého usazení se ukrajinských uprchlíků zde, dalších sedm desetin (71 %) upřednostňuje pouze dočasné přijetí s následným návratem do země původu," stojí ve zprávě s tím, že v porovnání s výzkumem realizovaným na jaře roku 2022, který obsahoval stejnou otázku, došlo k poměrně
výraznému snížení podílu souhlasících s přijímáním uprchlíků z Ukrajiny - pokles celkově o 19 procentních bodů.

Rozdělit a oslabit Evropu

Podle všeho je to Putinova strategie, tedy rozdělit a oslabit Evropu. "Čistě vojensky může současný konflikt na Ukrajině trvat dlouho, nebál bych se vůbec říct, že nad úroveň měsíců to mohou být klidně léta. Tady je vidět, že ani jedna strana nemá ani dostatečné kapacity, ani potenciál udělat rozhodné vítězství v konfliktu a druhou stranu porazit. Co bude nakonec rozhodovat, to bude politika v kombinaci s ekonomikou a energetikou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový expert na vojenské konflikty Josef Kraus.

Podle něj je v současnosti válečný stav na Ukrajině příčinou současné krize, která v čase dopadá na více a více lidí. Odhadnout ale, kdy dojde k ukončení vojenského konfliktu, je extrémně těžké. Rozhodovat o válce bude skutečnost, jak se Západ v rámci konfliktu dále zachová - ohledně vztahů Čechů k Ukrajincům pak to, zda zvítězí emoce nad racionalitou, nebo naopak.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.