Manželství pro všechny bude mít dva názvy, navrhuje kompromis Pekarová Adamová. Dva názvy nejsou manželství pro všechny, říká sociolog

Registrované partnerství - Ilustrační snímek
Registrované partnerství – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2023

Komentář: Od července 2006 mohou páry gayů a leseb uzavírat v ČR registrované partnerství. Zákon o rovném manželství se začal projednávat v roce 2016. Ve Sněmovně je norma i v tomto volebním období. A schyluje se k dohodě, která bude kompromisem. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a poslanec Josef Bernard z hnutí STAN nabízí řešení, že stejnopohlavní páry získají stejná práva, jaká dnes mají manželé, ale jejich svazek se nebude jmenovat manželství, ale partnerství, uvedl portál Seznam Zprávy. Podle sociologa Vojtěcha Bednáře nejde potom o manželství pro všechny, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz s vysvětlením.

Představitelé českých divadel vyzvali na začátku října premiéra Petra Fialu (ODS) a vládu k podpoře manželství pro všechny, včetně stejnopohlavních párů. Otevřený dopis podepsalo 25 uměleckých šéfů a šéfek souborů v Praze, Brně i dalších městech. Výzvu iniciovalo Divadlo Husa na provázku. V září vláda obdržela jinou podobnou výzvu od 66 velkých firem či bank. Páry gayů a leseb mohou v Česku uzavírat registrované partnerství, nikoliv manželství. Premiér podle mluvčího Václava Smolky nechce bránit debatě o zlepšení práv těch, kteří žijí ve stejnopohlavních párech, současně ale považuje za správné, aby poslanci v morálních a etických otázkách rozhodovali volně. K podpoře manželství pro všechny následně vyzvali vládu i představitelé kin.

Poslancům se má příští týden do rukou dostat nový návrh, který by mohl pomoci vyřešit situaci okolo zákona o manželství pro všechny. A schyluje se ke kompromisu. Paradoxem je, že by se stále nazývalo partnerství, nikoliv manželství.

"Nechci dohodu úplně zakřiknout, ale blížíme se k shodě na tom, že pokud nebudeme trvat na názvu manželství, tak srovnáme práva, a to včetně společných adopcí. A já doufám, že někdy v budoucnosti česká společnost i její politická reprezentace dospěje k názoru, že je jedno manželství," uvedla Pekarová Adamová pro Seznam Zprávy o posunu, který je přijatelným východiskem.

Současně s tím zákonodárci jednají i o protinávrhu na uzákonění manželství jako svazku muže a ženy. Ohledně manželství pro všechny a dvou názvů se pokusil dešifrovat složitou situaci sociolog.

"Jsou to vlastně dva problémy. První je otázka sňatku homosexuálů, která je vlastně okrajová, reálně se to týká velmi malého počtu lidí a většinově tolerantní společnost s tím nemá problém. Druhá věc je politický obraz, který dělá z komára příslovečného velblouda a snaží se vytvořit konflikt. Protože část politiků se obává toho, že podporou něčeho podobného by si mohli znepřátelit své voliče, ale současně jsou si vědomi jak toho, že jde o marginálii, tak toho, že s ní vlastně problém skoro nikdo nemá, tak zkoušejí vymýšlet různá »ano, ale«. A toto je přesně výsledek," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář s tím, že ve skutečnosti nejde o manželství pro všechny, protože ti, co o tom rozhodují, se obávají názorového konfliktu a dva názvy ohraničují, oddělují většinu a menšinu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.