Meteoroložka: Už se blíží bouřky. O víkendu pak dosáhnou teploty až 29 °C

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 7. 2023

Noc na úterý přinesla příjemné ochlazení na západě území – v 6 hodin bylo v Karlových Varech 9,2 °C, v Brně ve stejnou chvíli 19,4 °C, uvedla to meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz a vypracovala výhled počasí do konce týdne.

"Před námi je slunečný den. Bude jasno až polojasno. Odpoledne přechodně až oblačno. Místy se délka slunečního svitu bude pohybovat až na čtrnácti hodinách," uvedla dále pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová ohledně předpovědi počasí na úterý.

Ve středu však začne oblačnosti během odpoledních hodin přibývat. Bude jasno až polojasno, od západu přibývání oblačnosti, místy déšť a bouřky, ojediněle i silné. Ranní teploty 19 až 15 °C. Odpolední teploty 26 až 30 °C.

Ve čtvrtek bude polojasno, během dne až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 16 až 12 °C. Odpolední teploty 26 až 30 °C.

pátek si počasí připraví polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky a bouřky. Ranní teploty 16 až 12 °C. Odpolední teploty 26 až 30 °C. 

Předpověď počasí na víkend:  

sobotu bude polojasno až oblačno, místy přeháňky a bouřky. Ranní teploty 17 až 13 °C. Odpolední teploty 25 až 29 °C. 

neděli je možné se připravit na oblačno, místy přeháňky a bouřky. Ranní teploty 17 až 13 °C. Odpolední teploty 24 až 28 °C. 

UV index zůstává na vysokých hodnotách:

Ozon jsou speciální molekuly kyslíku, které pohlcují škodlivé ultrafialové záření Slunce. Množství ozonu v atmosféře se udává v Dobsonových jednotkách. "Možné nepříznivé působení slunečního záření na lidský organismus je vyjadřováno takzvaným UV-indexem. Jde o mezinárodně standardizovanou bezrozměrnou veličinu vyjadřující biologický efekt záření na lidské zdraví. V naší geografické oblasti se UV-index pohybuje v rozmezí od 0 do 9, v tropickém pásu může dosáhnout hodnoty až 16. Všeobecně se dá říci, že čím výše je Slunce nad obzorem, tím vyšší je UV-index. Podle hodnoty UV-indexu bychom tedy měli volit úroveň naší ochrany proti ultrafialovému záření. Od 11 do 15 hodin obsahují paprsky největší podíl škodlivého ultrafialového záření B, hrozí spálení," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka s tím, že v ČR aktuálně zůstává na hodnotě mezi 6 až 7.

"Čas na slunci je omezen ale i ve chvíli, kdy jsme namazáni ochranným krémem. Maximální čas na slunci si vypočítejte tak, že znásobíte čas odolnosti proti slunci vašeho typu kůže s velikostí ochrany faktoru opalovacího krému. Pokud máte typ kůže 1 a opalovací krém s faktorem 50, potom se můžete slunit 500 minut. Pokud se namažete opalovacím krémem s faktorem 15, potom je to 150 minut," upřesnila odbornice přes počasí s tím, že 99 procent ultrafialového záření tvoří UVA paprsky s vlnovou délkou 315 až 400 nmetrů. Pronikají hlouběji do kůže, kde poškozují kolagen, což může vést k předčasnému stárnutí pokožky.

"UVB záření s vlnovou délkou 280 až 315 nmetrů proniká pouze do pokožky – tedy nejsvrchnější vrstvy kůže, stimuluje tvorbu melaninu záření a aktivuje tělu vlastní syntézu vitaminu D, který je zase zodpovědný za produkci »hormonu štěstí« serotoninu v mozku. Vysoké UVB záření má ale nebezpečné následky. Může vést ke spálení sluncem a tím podpořit vznik rakoviny kůže," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.