Okno do historie: Dovolená s Andělem. Výběrová rekreace ROH byla s průvodcem a zvláštním vlakem. Tepláky s sebou, radili organizátoři

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 6. 1. 2024

Populární filmový snímek Dovolená s Andělem zachycuje oficiální rozjuchanou atmosféru první poloviny 50. let minulého století. Vzorní pracující mířili do zotavoven na pečlivě připravené pobyty do celé republiky. Výběrové rekreace Revolučního odborového hnutí (ROH) byly provozovány po celou dobu minulého režimu, podle oficiálních dokumentů byly oceněním »příkladné a záslužné práce pro socialistickou společnost«. S portálem ŽivotvČesku.cz se podíváme, co vlastně takový pobyt přinášel za výhody.

Propagační publikace »Popisník zotavoven výběrové rekreace ROH« nás zavede do světa socialistické dovolené, kterou nezachytil jen film Dovolená s Andělem, ale také jiná populární komedie Homolka a tobolka z počátku 70. let 20. století. Brožura vycházela opakovaně a kromě seznamu zotavoven obsahovala rady na cestu a popis, co to vlastně výběrová rekreace je.

"Každým rokem hostí zotavovny výběrové rekreace Revolučního odborového hnutí statisíce rekreantů. V týdenních, v létě dvoutýdenních pobytech zde prožívají vybraní pracovníci ze všech výrobních odvětví, služeb a oblastí společenské nadstavby se svými rodinami i odboráři ze zahraničí část své dovolené v přírodně, kulturně historicky i společensky nejpřitažlivějších místech naší vlasti," uvádí vydání Popisníku z roku 1986.

V současnosti motorizace významně pokročila, v časech výběrové rekreace se ale vybraní šťastlivci dopravovali hromadně zvláštními rekreačními vlaky, kde byl k dispozici průvodce ROH. "Pro usnadnění orientace rekreantů doprovázejí každý zvláštní rekreační vlak průvodci ROH a ve všech cílových stanicích je pořadatelská služba," informuje odborářská brožura s tím, že při cestě vlakem má rekreant nárok na poskytnutí padesátiprocentní slevy. Ale pozor, pokud by se rozhodl pracující použít autobusu ČSAD nebo vlastního osobního automobilu, neměl nárok na žádnou slevu nebo kompenzaci.

Na každé roční období publikace o výběrové rekreaci doporučovala vhodný oděv, zároveň nechybělo upozornění, které oblečení se nepůjčuje. "Tepláky, cvičební úbor, plavky, koupací čepice, tenisky atd. se v zotavovnách nepůjčují," podotýká průvodce rajskou dovolenou v Československé socialistické republice. Rady vskutku praktické, aby nedocházelo k mýlce a rekreant se dokázal na výběrový pobyt dokonale připravit.

Pokud šťastlivec zamířil například do Krkonoš, připravena byla řada atraktivních lokalit výběrového ubytování. V Janských Lázních to byly zotavovny Brigáda, Protěž, Siréna, ve Velké Úpě pak Kolektiv, Budovatel, Hradec, v Peci pod Sněžkou se nabízela Husova bouda, Žižkova bouda, dále pak Bobí bouda, Pražská bouda, Lyžařská bouda nebo Družba. Názvy většinou typické pro tehdejší režim. Krkonoše ovšem stále zaostávaly za Luhačovicemi, kde rekreanti pobývali v zotavovnách s názvem 30. výročí února a Československo-sovětského přátelství.

Ovšem nešlo jen o ideologicky vhodné názvy. Samotná výběrová rekreace si kladla vysoké cíle v tomto směru. "Výběrová rekreace se stala významným faktorem napomáhajícím formování socialistického způsobu života, rozvoji zdravého kolektivismu a soudružských vztahů mezi lidmi, stejně jako socialistického internacionalismu," vyznává již citovaný Popisník z roku 1986, tři roky před pádem komunistického režimu v Československu.

Díky filmům jako Dovolená s Andělem, Homolka a tobolka nebo vlastním selektivním vzpomínkám lidé své generace mají často idealizované obrazy o době rekreací. Ano, v současnosti už necestujeme kolektivně rekreačními vlaky a nepobýváme v zotavovnách ROH, ale můžeme si dovolenou prožít bez ideologického ovlivňování a jejím nejvyšším cílem nejsou soudružské vztahy, ale milý a odpočinkový pobyt s lidmi, které máme rádi.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.