Pomocné jednotky vojáků NATO na Ukrajině by otevřely Pandořinu skříňku, varuje exprezident Zeman

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 7. 3. 2024

Komentář: Francouzský prezident Emmanuel Macron nejprve ohromil otevřeností, s jakou nevyloučil zapojení vojáků zemí NATO do konfliktu na Ukrajině. V nejnovější verzi jde o diskusi o zapojení nebojových asistenčních jednotek po boku ukrajinské armády, která čelí ruskému agresorovi. Exprezident Miloš Zeman v reakci pro portál ŽivotvČesku.cz varoval, že by i pouhé asistenční jednotky nakonec vedly k nasazení bojových formací.

"Domnívám se, že uvažovat o asistenčních jednotkách v ukrajinském konfliktu by znamenalo otevřít Pandořinu skříňku, protože za asistenčními jednotkami by mohly následovat jednotky bojové," řekl ekonom, prognostik a bývalý prezident Miloš Zeman pro ŽivotvČesku.cz k aktuální ožehavé otázce. 

Francouzská hlava státu v úterý zavítala na Pražský hrad na setkání s prezidentem Petrem Pavlem. Právě po tomto jednání, které se neslo v duchu vzájemného porozumění, zazněla zmínka o možnosti nebojové účasti vojáků NATO na Ukrajině. "Ukrajina, přestože je napadena, je stále suverénní zemí, a i kdyby na jejím území fungovala nějaká výcviková mise, není to porušením žádného mezinárodního pravidla," řekl podle ČTK prezident Petr Pavel. 

Podobně už dříve vysvětlovala stanovisko Emmanuela Macrona Paříž, když vypukl rozruch kolem slov o možnosti vyslat vojáky zemí NATO na pomoc Ukrajině. Moskva reagovala podle očekávání, začala hrozit apokalyptickým válečným konfliktem. Nové formy podpory Ukrajiny řeší Západ kvůli zhoršující se situaci na bojišti, kde se Rusko snaží převzít iniciativu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.