Roman Prymula promluvil o reinfekcích a konkrétně ukázal, kdo by se měl bát infekčnější varianty omikron kvůli těžšímu průběhu

Roman Prymula
Roman Prymula
Foto: Jan STROUHAL / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 2. 2022

V Česku epidemie koronaviru dál slábne, ve středu testy odhalily 16.986 nově nakažených, což je zhruba o 12.000 případů méně než před týdnem. Nemocniční péči vyžadovalo ve středu 3791 pacientů s potvrzeným onemocněním covid-19, z toho 265 bylo v těžkém stavu. Podle redakcí ŽivotvČesku.cz osloveného epidemiologa Romana Prymuly (57) dochází k řadě reinfekcí, a to i u lidí po prodělání nemoci či aplikaci vakcíny.

Podle dat ministerstva zdravotnictví se k pondělí nakazilo 5365 lidí koronavirem opakovaně, v tomto případě je to mezitýdenní nárůst asi o 350 reinfekcí.

"Vidíme tady řadu reinfekcí, které se mohou uplatnit u osob, které byly jednak vícečetně očkovány či prodělaly onemocnění v minulosti, a přesto u nich nákaza vzniknout může. Co v současnosti vidíme, je skutečně mírnější klinický průběh omikronu, na druhé straně může tato varianta viru zejména u neočkovaných vést k těžšímu průběhu, s tím počítat musíme. To znamená, že i když se to postupně stane běžným respiračním onemocněním, riziko, že to individuality může postihnout, to tady bude vždy," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví svůj odborný pohled na novou variantu viru.

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku téměř 3,47 milionu případů koronaviru.

Zájem veřejnosti o očkování chránící proti těžkému průběhu covidu v posledních týdnech klesá. Ve středu si pro vakcínu proti covidu přišlo 10.027 lidí, před týdnem to bylo o 6000 víc. Převažuje zájem o třetí posilující dávku, ve středu ji dostalo asi 7500 lidí, naopak první očkování podstoupilo pouze 560 zájemců. Od začátku vakcinace na konci roku 2020 bylo v Česku podáno téměř 17,3 milionu dávek, z toho 3,9 milionu tvoří boostery, tedy posilovací dávky očkování. Dokončené očkování má asi 64 procent obyvatel ČR.

Téměř celý únor klesá v mezitýdenním srovnání počet provedených testů. Ve středu jich laboratoře provedly přes 66.000, asi o 38.000 méně než před týdnem. Počet záchytů mezi testovanými proti předchozí středě mírně klesl. V případě nejčastějších preventivních testů se pozitivita snížila na 18,37 procenta, u takzvané diagnostické indikace, kdy se testují lidé s příznaky, podíl pozitivních klesl na 40,16 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, byla pozitivní necelá čtvrtina testů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.