Rozbuška směrem do společnosti: Prezident Pavel je pro přijetí eura, uznávaný ekonom v tom nevidí zatím smysl

Vladimír Pikora
Vladimír Pikora
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 1. 2024

Komentář: Mnozí uznali, že projev prezidenta Petra Pavla byl srozumitelný. Ovšem objevila se v něm i zbytečná »rozbuška«, která netmelí rozdělenou společnost, naopak se pomyslné nůžky s ní ještě více rozevírají. Tím je přijetí eura. Po letech by se podle hlavy státu měly začít dělat konkrétní kroky, které Česko dovedou k naplnění závazku přijetí eura. Uznávaný analytik finančních trhů a makroekonom Vladimír Pikora, jak uvedl pro ŽivotvČesku.cz, to v současnosti považuje za zbytečný krok, který České republice nepomůže.

"Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku (přijetí eura) dovedou. Přes nekončící diskuse o výhodách a nevýhodách eura pro zemi s otevřenou a exportní ekonomikou, ležící ve středu Evropy, je společná měna logickou budoucností," poznamenal prezident.

Hospodářské noviny loni v listopadu informovaly o tom, že se ministerstva přou o to, zda by vláda měla začít dělat kroky k přijetí eura. Zpráva ministerstva financí a České národní banky konstatovala, že Česko bude zřejmě letos plnit některá z takzvaných maastrichtských kritérií pro zavedení měny. Dokument ale zároveň doporučoval nedělat v tomto směru žádné kroky, což kritizovali ministři za hnutí STAN.

"Jsem proti euru, protože si myslím, že argumentů proti euru je více než pro jeho přijetí. Jsem ochotný o tom diskutovat a diskuzi otevřít v momentě, kdy ČNB - centrální banka České republiky - a ministerstvo financí nám doporučí téma otevřít. V tuto chvíli to obě instituce odmítly. A ač se tak stalo, tak některé politické strany to ignorují a odborné stanovisko přehlížejí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový ekonom Vladimír Pikora.

Pro vstup do eurozóny musí země splnit čtyři takzvaná maastrichtská kritéria. Kritérium cenové stability stanovuje, že míra inflace v zemi nesmí překročit o víc než 1,5 procentního bodu průměrnou inflaci tří zemí eurozóny s nejnižším růstem cen. Kritérium dlouhodobých úrokových sazeb vyžaduje, aby dlouhodobá úroková míra nebyla o více než dva procentní body nad průměrem tří zemí eurozóny s nejnižší inflací. Kritérium veřejných financí stanovuje maximální míru rozpočtového deficitu na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) a maximální míru zadlužení na 60 procent HDP. Posledním kritériem je kurzová stabilita, která vyžaduje dvouleté členství v evropském mechanismu směnných kurzů ERM II.

Vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN ve svém programovém prohlášení neuvádí, že by chtěla do konce svého funkčního období v roce 2025 stanovit termín pro přijetí eura. V dokumentu se ale kabinet zavazuje k co nejrychlejšímu splnění maastrichtských kritérií.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.