Socialismus v Česku: Zlatovlásku doma v ČSSR zakázali, v Sovětském svazu film pouštěli v televizi

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2024

Komunisté v Československu velice těžce nesli, pokud z jimi budovaného ráje na zemi uprchla do emigrace některá známá osobnost, například populární umělec. Nastoupila vendeta takřka v siciliánském stylu. Gramodesky, filmy, rozhlasové záznamy a knihy takového umělce obratem zmizely z oběhu a emigrant v tu chvíli měl přestat pro československou společnost existovat. Někdy ale docházelo k paradoxním situacím, kdy doma byl kvůli emigrantovi zakázán některý film, ale v jiné socialistické zemi byl normální součástí televizní nabídky. S ŽivotvČesku.cz se podíváme na osud nádherné pohádky Zlatovláska.

V roce 1973 natočila režisérka Vlasta Janečková pro Československou televizi pohádku Zlatovláska, kterou provázely kouzelné melodie, ale hlavně sympatické herecké výkony hlavních postav v podání Petra Štěpánka, Jorgy Kotrbové, Jiřího Holého, Ladislava Peška nebo Marie Rosůlkové. Protože to bylo v počátcích barevného vysílání ČST, v titulcích byl tento fakt zdůrazněn. Marketing zkrátka nezmizel ani v letech normalizace. Právě politika ale do osudu této pohádky tvrdě zasáhla. Kamenem úrazu se stala malá role rybáře, která ve Zlatovlásce připadla Janu Třískovi.

Herec, který se nesmířil se sovětskou okupací a patřil k přátelům Václava Havla, dramatika a disidenta, v roce 1977 emigroval do USA. Režim tím samozřejmě rozlítil. A ten se jal systematicky vymazávat Třískovo jméno z mysli lidu. Filmy a televizní inscenace, ve kterých hrál, skončily v trezoru. Dokonce i dabing byl postižen a z vysílání byly staženy snímky s Jeanem-Paulem Belmondem nadabovaným právě Janem Třískou, například fenomenální Muž z Acapulca. Nikdo nedbal toho, že kvůli tomu nespatří světlo světa i výkony jiných umělců, že pilná a poctivá kumštýřská práce řady lidí je uvržena do zapomnění.

Nebyli bychom ale v Čechách, kdyby nebyla i tato situace provázena paradoxy. Přenádherná pohádka Zlatovláska totiž zcela nezmizela z povrchu zemského, ale byla dál vysílána v centru a zřítelnici komunistické říše –⁠ Sovětském svazu. Českoslovenští umělci tak v době zákazu filmu doma dostávali děkovné dopisy ze země sovětů, kde si Zlatovláska získala mimořádnou popularitu. Pro generaci, která prožila dětství v 70. a 80. letech, je barevný snímek režisérky Vlasty Janečkové, vedle ještě populárnějších Tří oříšků pro Popelku, symbolem československé kultury. Například na Ukrajině na Zlatovlásku nezapomněli dodnes. Samozřejmě ale nesmíme aspoň nezmínit Mistra Karla Gotta, který byl na Západě i Východě absolutní top.

Zlatovlásku ale provázelo i štěstí. Herec Petr Štěpánek, představitel kuchaře Jiříka, se po natočení pohádky oženil právě s režisérkou Vlastou Janečkovou. A nakonec vlastně vše dobře dopadlo. Pohádku už po roce 1989 nikdo nezakazuje, jejím milým a něžným dějem se můžeme svobodně potěšit. A přitom zavzpomínat na velké herce, kteří dávali do svých rolí srdce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.