Nabídka lůžek do zahraničí nemusí ohrozit náš systém. Nynější trend považují za nezvratitelný, říká Andor Šándor

Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Bezpečnostní poradce Andor Šándor
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 6. 4. 2021

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (51) dnes vládě navrhne, aby Česká republika nabídla okolním zemím volné kapacity lůžek v nemocnicích. K dispozici je jich 50, napsal ministr na Twitteru. Bezpečnostní expert Andor Šándor by za tímto gestem nerad hledal politiku. "Možná tím chce pan ministr napravovat také postoj premiéra, který teď kritizuje Evropskou unii za to, že není solidární," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz.

Koronavirová situace v Česku se pomalu zlepšuje, nakažených ubývá, ale nemocnice jsou stále vytížené. Ministr zdravotnictví Jan Blatný přesto vládě navrhne, aby Česká republika nabídla okolním zemím volné kapacity. Dle jeho vyjádření na Twitteru je k dispozici zhruba 50 volných lůžek.

"Nevím, jestli to ministr Blatný konzultoval s vládou nebo s premiérem – do jaké míry je to snaha o vlastní propagaci, to mu nechci podsouvat. Předpokládám, že je vláda a ministerstvo zdravotnictví přesvědčeno, že nynější trend je nezvratitelný. Jestli si myslí, že 30 % lůžek je nezvratitelných, tak nabídka pomoci do zahraničí, pokud odhlédnu od všech různých konotací, může být férová. Tedy ve vztahu, co jsme my očekávali od našich sousedů. Pamatuji, že snad došlo k přesunutí jedné pacientky do Polska, která bohužel zemřela. Je to potřeba brát jako gesto, které zcela nepochybně bude limitováno nějakým počtem. Nemyslím si, že by to znamenalo zcela otevřené dveře," řekl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz s tím, že by se jednalo zřejmě o nemocnice v příhraničí, aby se eliminovaly dlouhé přesuny, které pro pacienty nejsou výhodné.

"Možná tím chce pan ministr napravovat také postoj premiéra, který teď kritizuje Evropskou unii za to, že není solidární, když on sám loni odmítal pomáhat – jeho nevyvážené výroky. Když se odprostím od všech politických konotací, jsem názoru, že je dobré nabídnout pomoc. Samozřejmě je nutné myslet na to, aby to nebylo ohrožující pro náš vlastní systém. Za téměř všemi protiepidemickými opatřeními současné vlády by se dala hledat politika, ale zde bych ji hledat nechtěl," vyjádřil se bezpečnostní expert pro ŽivotvČesku.cz.

"Nechci být příkrý a obecně jsem názoru, že je dobré nabídnout pomoc. Je to problém, který se přelívá v různých časech v různých zemích," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

V minulých měsících nabídlo Česku pomoc s pacienty s covidem-19 Německo a Polsko, nakonec byla převezena do zahraničí jedna pacientka. Karlovarský kraj, který poslední vlna koronavirové epidemie postihla nejvíce, žádal o pomoc s převozem pacientů do zahraničí už od začátku ledna. Vláda s tím souhlasila až na konci února. Informace českých a německých úřadů se rozcházely v tom, kolik lůžek bylo českým pacientům nabídnuto.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.