Návrat ztraceného holuba. Pernatec Pidge našel ztracený domov po 25 letech, kdy zmizel

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2020

Zvířata jsou úžasná stvoření. Stařičký holub Pidge se před mnoha lety ztratil ve volné přírodě a téměř po čtvrtstoletí se vrátil do svého bývalého domova, kde způsobil obrovský poprask.

Holub Pidge se vylíhnul v australském přírodním parku Rainbow Springs, který se může pochlubit také nejúspěšnější líhní vzácných a ohrožených ptáků kivi na světě. Jaké překvapení zažil jeden z pracovníků rezervace, když objevil pohublého a vysíleného holuba s identifikačním číslem na noze. Dlouholetý zaměstnanec parku a téměř devadesátiletý chovatel si na Pidge stále dobře pamatoval a návrat ztraceného kamaráda ho skutečně potěšil.

Zvíře bylo ve špatném stavu a chovatelé strávili celý měsíc tím, že ho vykrmovali hroznovým vínem a banány.

"Mít Pidge zpátky skoro po 30 letech nás dělá šťastnými. Začíná už jevit známky toho, že chce létat. Proto ho v následujících dnech přesuneme do voliéry," řekla Emma Bean, manažerka Rainbow Springs pro The Guardian.

Pidge je holub maorský, zvaný jako kererū. Mezi jeho charakteristické znaky patří kromě velikosti a poměrně hlučných křídel také nenažranost. Tito ptáci občas kvůli nadměrné konzumaci bobulí dokonce spadnou »opilí« ze stromu. Zjistilo se, že Pidge překonal věkovou hranici života, jejíž délka se obecně udává zhruba mezi 10 – 20 lety. Opeřený »důchodce« bude brzo třicátník, je mu neuvěřitelných 29 let.

Chovatelé předpokládají, že se celou dobu po svém zmizení z rezervace musel pohybovat v jejím blízkém okolí. Podle nich ho přiměl k návratu do rodného místa nedostatek obživy a zjevné hladovění. Záhadou zůstává, kde Pidge nechal svoji samičku, protože jeho druh se většinou vyskytuje v páru. A tak pracovníci parku očekávají, že se v brzké době může ukázat i Pidgeova partnerka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.