Pomalé dodávky zbraní a Rusko ve vzduchu, řekl Zelenskyj, co brzdí protiofenzívu. Expert na válku popsal gesto Ukrajinců ohledně boje s korupcí

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 9. 2023

Komentář: Ukrajinskou protiofenzivu brzdí ruská převaha ve vzduchu, řekl na konferenci v Kyjevě před víkendem prezident Volodymyr Zelenskyj. Protiofenziva, zahájená na začátku června, by podle Zelenského dosáhla výraznějších územních zisků na jihu a východě země, kdyby ukrajinská armáda dostala od západních partnerů silnější zbraně. Zelenskyj si podle tiskových agentur také postěžoval na zpomalování rozhodovacích procesů na Západě, ať jde o přijímání sankcí proti Rusku, nebo o dodávky zbraní Ukrajině. Pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity promluvil o tom, jak je důležitá další podpora Západu.

"Podpora Západu pro Ukrajinu je nadále důležitá, a to minimálně politicky, propagandisticky, symbolicky. Je tedy potřeba si uvědomit, že státníci v západní Evropě, ale i na druhé straně Atlantiku jsou demokraticky zvolení vůdci svých zemí a oni skládají účty svým voličům, kteří chtějí především vědět, že finanční podpora je vynaložena efektivně, jinak hrozí nějaký politický otřes. Z toho důvodu je potřeba ukázat, že protiofenzíva k něčemu vede a prostředky jsou vynakládány relativně účelně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie.

"Samozřejmě je naivní se domnívat, že v případě, že na Ukrajinu »teče« ohromné množství peněz, materiálu, zbraní a podobně, že nebude docházet ke korupci, k rozkrádání, případně nějakému »šmelení«. Na druhou stranu to není věc jen Ukrajiny, ale v podstatě jakéhokoliv aktéra ozbrojeného konfliktu. Jen příkladem, kdyby ČR byla ve stejné situaci, tak to tady bude úplně stejné. Je potřeba však se podívat také na to, co se v posledních dnech na Ukrajině děje, že dochází k odvolání ministra obrany, dochází k personálním čistkám v oblasti poradců prezidenta a podobně, to je přesně gesto, které chce ukrajinský prezident vyslat Západu. Takže to, co vidíme, je to, že Ukrajinci ukazují světu, že v ohledu korupce to není ideální, ale že ohledně toho jsou ochotni vyvozovat nějakou personální odpovědnost v nejvyšších patrech politického systému," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.

Pokud jde o vyjádření Zelenského, citovala ho agentura Reuters s odvoláním na výroky zveřejněné na prezidentově webu. "Válka se zpomaluje. To je pravda, uznáváme to. Všechny procesy se stávají těžšími a pomalejšími - od sankcí až po dodávky zbraní."

Pokud nejsme na obloze a Rusko je, zastaví nás ze vzduchu. Zastaví naši protiofenzivu, prohlásil ukrajinský prezident podle agentury AFP. I podle ní Zelenskyj kritizoval »procesy, které se stávají složitějšími a pomalejšími, ať jde o sankce, nebo dodávky zbraní« ze Západu.

"Když se někteří partneři ptají, co se děje s protiofenzivou, kdy přijde další krok, odpovídám, že v současnosti jsou naše kroky určitě rychlejší než nové balíky sankcí," poznamenal Zelenskyj podle ruskojazyčného webu BBC.

K přijetí dalších sankcí proti Rusku ukrajinský prezident vybídl i v pátečním projevu. "V tuto chvíli vidíme příliš dlouhou sankční pauzu u našich partnerů a velmi aktivní snahy Ruska sankce obejít," řekl. Další sankce by podle Zelenského mířit proti ruské energetice a finančnímu sektoru a měly by rovněž reálně omezit dodávky čipů a dalších elektronických součástek. Rusko by mělo být zbaveno produkce svobodného světa, která Moskvě umožňuje bojovat proti svobodě, zdůraznil.

"Je důležité, že naši vojáci postupují a že iniciativa je na naší straně. Nesmíme to srovnávat s tím, co bylo dříve," uvedl Zelenskyj a zdůraznil, že se už podařilo osvobodit velkou část ukrajinského území. A čím dříve Ukrajina dostane ještě silnější zbraně s delším doletem, tím rychleji bude postupovat protiofenziva a osvobozování ukrajinského území od okupantů, tvrdí Zelenskyj. Podle BBC poděkoval všem západním partnerům za poskytovanou vojenskou pomoc.

Ukrajinské jednotky podle dostupných informací zatím dokázaly prolomit první z ruských obranných linií na jihu země a také dosáhly dílčích územních zisků na křídlech okolo východoukrajinského Bachmutu, který Rusové dobyli v květnu. Při loňské protiofenzivě byly ukrajinské územní zisky výrazně větší: ruské síly se téměř úplně podařilo vytlačit z Charkovské oblasti na severovýchodě země a v listopadu protiofenziva vyvrcholila osvobozením jihoukrajinského Chersonu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.