Šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia: Naději stále Ukrajinci mají, pokud nenastane ale zásadní zvrat, očekávejme opět poziční boj

Josef Kraus
Josef Kraus
Foto: Se svolením Josefa Krause
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2023

Rozhodnutí Spojených států dodat ukrajinské armádě tankovou munici s ochuzeným uranem je podle mínění Ruska zločin. Řekl to dnes náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. O novém balíku vojenské pomoci Kyjevu v hodnotě až 175 milionů dolarů (skoro čtyři miliardy Kč), v němž budou poprvé náboje pro tanky Abrams s ochuzeným uranem, informovalo americké ministerstvo obrany ve středu. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity s žádostí o zhodnocení současného vývoje konfliktu. Z jeho slov vyplynulo, že Ukrajinci stále mají naději do konce roku udělat zásadní zvrat ve válečném konfliktu.

"Tohle není pouze eskalace, ale další odraz šokující lhostejnosti Washingtonu k ekologickým dopadům užití tohoto typu munice v bojové oblasti. Jde v podstatě o zločin, jinak to nazvat nemůžu," citovala Rjabkova agentura TASS.

Podle náměstka se kvůli tlaku Západu na Rusko zvyšuje riziko jaderné války. Zároveň sdělil, že rozmisťování ruských taktických jaderných zbraní v Bělorusku pokračuje podle plánu.

Pentagon ohlásil plán dodat na Ukrajinu uranovou munici pro tanky Abrams s ráží 120 milimetrů v době, kdy v Kyjevě jednal americký ministr zahraničí Antony Blinken. Náboje s tímto materiálem už na Ukrajinu poslala Británie společně s tanky Challenger 2, také tehdy Moskva reagovala odmítavě.

Ohledně stávajícího průběhu vojenského konfliktu mezinárodně respektovaný bezpečnostní expert Josef Kraus odhaduje, že Ukrajinci mají stále naději na zásadní změnu v rámci válečného vývoje. Času ale moc nezbývá, než nastanou chladnější měsíce, které budou pro obě strany opět tím, kdy konflikt »dočasně« zamrzne a přemění se v poziční boj.

"Máme první třetinu září, ještě relativně asi měsíc může být konflikt v závislosti na počasí poměrně intenzivní. To znamená, že Ukrajinci se budou snažit prolomit obranné linie. V posledních dvou až třech týdnech se v médiích objevují tyto informace, že se jim to sporadicky daří, nedošlo ale ještě k nějakému zásadnímu průlomu. V kombinaci s tím, jak máme zprávy o likvidaci ruského logistického zázemí, to může značit, že stále nějaké naděje na úspěch zde jsou. Nechci vypočítávat pravděpodobnost, protože varianta, že se to Ukrajincům nepovede, může být rovnoměrná tomu, že se jim to povede. Každopádně zabrání nějakého teritoria se Ukrajincům podařilo, není tak velké, jak si patrně někteří na začátku protiofenzívy slibovali, ale je potřeba k tomu říct, že takhle to úplně nefunguje, o to více, když Rusové vytvořili poměrně silné obranné linie," vypočetl pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie.

"Pokud do začátku října nedojde k nějakému zásadnímu zvratu, tak pravděpodobně opět můžeme očekávat, že válka bude spíše poziční než jakákoliv jiná. To znamená převážně využívání dělostřelectva a bezpilotních prostředků, které se ukazují jako velmi efektivní," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník na vojenské konflikty.

Pokud jde o tankovou munici - ochuzený uran je vedlejší produkt při výrobě obohaceného uranu. Vyznačuje se vysokou hustotou a pevností a díky těmto vlastnostem se používá při výrobě tankových pancířů i munice - především protitankových střel. Takové střely pak mají velkou průraznost a dokáží proniknout i pancéřováním. Ochuzený uran není vysoce radioaktivní, i když je považován za toxický a karcinogenní.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.