Smluvní voják zn.: Přijďte se nechat zastřelit. Rusko shání nové síly do armády přes inzeráty, volných je 20 tisíc pracovních míst

Ukrajina, Rusko, válka - Ilustrační snímek
Ukrajina, Rusko, válka – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 15. 4. 2022

Jsou to úplně běžné ruské stránky sloužící k hledání práce. Od začátku března se ale na webech HeadHunter a SuperJob objevily tisíce volných míst pro vojáky, kteří uzavřou kontrakt s armádou. Ruská redakce BBC na svém webu uvádí, že se tak děje na pozadí značných ztrát ruské armády na Ukrajině. "Účel světí prostředky," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz postup ruské armády sociolog Vojtěch Bednář.

Zveme občany, kteří se chtějí stát profesionálními obránci vlasti, tzn. vykonávat vojenskou službu na základě smlouvy na Ministerstvu obrany Ruské federace. Možnost stabilní práce na pozicích vojínů a rotmistrů ve všech typech vojsk a ve všech regionech Ruské federace.

Tak zní úvodní text inzerátu na stránkách SuperJob. Obdobné jsou i na webu HeadHunter, kde lidé obvykle najdou civilní pracovní příležitosti pro účetní, sekretářky, manažery či programátory.

S informacemi přišla ruská redakce BBC, podle které v HeadHunter tvrdí, že podobná volná místa se objevovala na webu i dříve. Z dostupných informací nicméně vyplývá, že od konce února jich výrazně přibylo. Za tři a půl měsíce letošního roku se na webu objevilo 6800 volných míst pro profesionální vojáky. V roce 2019 jich bylo 1100, v roce 2020 5700 a v roce 2021 asi 8300.

Na dalším webu Superjob vyhledávač před týdnem ukázal 18 100 volných míst pro vojáky, aktuálně je jich přes 20 tisíc. Takové množství server ponechal bez vysvětlení.

"Ministerstvo obrany je klient jako každý jiný. Nesledujeme počet volných míst, která každý klient nabízí. Informace o klientech třetím stranám neposkytujeme. V daném případě nemá význam, zda jde o ministerstvo, obchodní řetězec, autoservis či salon nabízející manikúru," vzkázal BBC přes své tiskové oddělení šéf Superjob Alexej Zacharov.

"Je to komické. Je to způsob, jak získat vojáky jinak než oficiální cestou. Protože oficiální cesta je, že teď v dubnu mají odvody, ale nečeká se, že tomu moc pomohou. Navíc mají v zákoně, že mohou posílat do zahraničí pouze vojáky profesionály, a to odvedenci nejsou. Když něco takového uděláte, tak se pohybujete pod režimem, co je normální, a ukazujete, že používáte alternativní, nikoliv správné cesty. Neřekl bych, že to je výraz zoufalství, ale ukázka toho, že to chtějí dělat jinak, jinými cestami, i když ten způsob není férový. Jiný slovy se to dá říct, že účel světí prostředky," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář. Dalším možným úhlem pohledu podle něj je, co takový přístup vypovídá o tom kvalitě ruských ozbrojených sil.

Ruský prezident Vladimir Putin přitom opakovaně zdůrazňoval, že armáda, která válčí na Ukrajině, se skládá z profesionálních vojáků. "Máme značné ztráty, je to pro nás obrovská tragédie," prohlásil před týdnem Putinův mluvčí Dmitrij Peskov v rozhovoru s britskou televizí Sky News.

Se zajímavým poznatkem v této souvislosti přišla i novinářka Lenka Procházková. "Mám na Telegramu kanál nazvaný »Hledej si svého«. Zveřejňují tam fotky a jména mrtvých a zajatých ruských vojáků i s adresami. Zatím jsem mezi těmi tisíci nebožtíků nenašla jediného z Moskvy nebo Petrohradu. Většina je z malých sibiřských vesnic..." napsala 9. dubna na svůj Facebook. Pro mladé muže mimo velká ruská města je armáda často největší sociální jistotou a zřejmě i na to současné inzeráty cílí.  

Novináři BBC na několik inzerátů zatelefonovali a představovali se jako potenciální vojáci ve věku 25 let po dokončení školy a povinné služby v armádě, kde řídili bojová vozidla pěchoty, dokonale zdraví a bez námitek proti vyslání na Ukrajinu.

V náborových střediscích se nejvíce zajímali o jejich zkušenosti ze služby v armádě a upřesňovali detaily v životopisu, ale po telefonu obvykle odmítali prozradit podrobnosti o příští službě. V několika případech ale přeci jen »zájemci« po telefonu řekli, kde bude sloužit a jak rychle se ocitne v boji.

"Během deseti, maximálně 15 dnů vyřídíte vše okolo kontraktu. Krátkodobý je na tři či šest měsíců či na rok. A rovnou pojedete," prohlásili v jednom středisku na jihu Ruska. "Vše závisí na člověku. Ode dneška během pěti dnů vše vyřídíte a pak si ještě dva-tři dny počkáte na rozkaz," řekli o termínech v jiném regionu.

V jednom středisku zpravodaji BBC slíbili, že do přehlídky 9. května, kdy Rusko slaví Den vítězství, si stihne zabojovat na Ukrajině. "Co si myslíte? Jedete tam, kde se střílí," odpověděli na otázku, zda ho na frontě mohou zabít. Většina inzerátů slibuje plat v rozmezí 30 000 až 50 000 rublů (asi 8100 až 13 500 Kč, pozn. red.).

Doslovný překlad inzerátu z webu SuperJob:

Smluvní voják

Nevyžadují se žádné pracovní zkušenosti, střední vzdělání, od 30 000 rublů měsíčně.

Zveme občany, kteří se chtějí stát profesionálními obránci vlasti, tzn. vykonávat vojenskou službu na základě smlouvy na Ministerstvu obrany Ruské federace. Možnost stabilní práce na pozicích vojínů a rotmistrů ve všech typech vojsk a ve všech regionech Ruské federace.

  • stabilní plat od 30 tisíc rublů. (výše závisí na mnoha faktorech: délka služby, bonusy, příspěvky atd.)
  • za 5 let vlastní bydlení (v rámci programu »vojenská hypotéka«)
  • poskytování potravin a oděvů
  • lékařská podpora
  • vzdělání
  • vojenský důchod
  • platba za bydlení »pronájem« (15 tisíc rublů)

    Požadavky:
  • vzdělání ne nižší než střední všeobecné (9 tříd)
  • způsobilost ze zdravotních důvodů (A nebo B)
  • čistý trestní rejstřík
  • ochota snášet všechny útrapy vojenské služby
  • chuť a ochota sloužit!

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.