V říjnu migranti nejčastěji přicházeli do EU přes Balkán a západ Afriky. Sociolog Bednář poskytl komentář

Migrace - Ilustrační snímek
Migrace – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 11. 2023

Komentář: Migranti v říjnu do Evropské unie přicházeli nejčastěji trasou přes západní Balkán a cestou ze západu Afriky na španělské Kanárské ostrovy, kudy připlulo přes 13.000 lidí. Informovala o tom dnes Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex. Celkově letos hranice EU nelegálně překročilo 331.600 lidí, což je skoro o pětinu více než ve stejném období loni a nejvíce od roku 2015. Sociolog Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz vysvětlil, že nedostatek ukrajinského obilí je faktorem africké migrace do Evropy.

"Mnohem aktuálnější je to, že velká část Afriky je závislá na ukrajinském obilí, a pokud je jeho přísun ohrožen, zhoršují se tam lidem životní podmínky. A to stimuluje migraci," popsal sociolog Bednář pro ŽivotvČesku.cz důsledky ruského počínání, kdy Kreml vypověděl obilnou dohodu umožňující bezpečně vyvážet zrno z Ukrajiny. Válka má prostě mnoho zrůdných podob. A toto je jedna z nich. Zároveň připomenul, že o riziku masivní migrace do Evropy se mluví už delší dobu. 

"Důvody jsou částečně ekonomické, částečně enviromentální, jako je zvyšování teploty, zhoršování podmínek, částečně bezpečnostní, jde o neustálé konflikty, války a spory mezi juntami a diktátory, nejnověji v Nigeru, ale nejen tam," rozvedl pro ŽivotvČesku.cz Bednář otázku příčin migrační vlny. 

Nejoblíbenější trasou pro migranty zůstává letos centrální Středomoří, kde míří lodě z pobřeží severní Afriky zejména do Itálie. Celkově tuto plavbu od ledna podniklo skoro 144.000 lidí, což je ve srovnání s předchozím rokem o 68 procent více. Frontex ale upozornil, že v říjnu nápor na této trase citelně polevil a migrantů tam napočítal 9500, což oproti předchozímu měsíci bylo o 50 procent méně. Přes západní Balkán dorazilo ve stejném měsíci na 17.500 lidí. Po cestě ze západní Afriky na Kanárské ostrovy bylo v říjnu čtvrtou nejfrekventovanější trasou pro migranty východní Středomoří, kudy míří migranti převážně z pobřeží Turecka do Řecka a dalších jihoevropských zemí. Frontex jich tam napočítal zhruba 7000.

Celková čísla za deset měsíců letošního roku ukazují, že nejvíce přibylo migrantů na západoafrické trase, kudy připlulo téměř 28.000 migrantů, tedy skoro dvakrát tolik co loni. Nejvyšší úbytek naopak nastal na západobalkánské trase, kterou zvolilo pro překročení hranic EU přes 97.000 lidí, tedy o pětinu méně než ve stejném období v roce 2022. Nejčastějšími zeměmi původu u migrantů jsou letos Sýrie, Guinea a Pobřeží slonoviny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.