WhatsApp mění podmínky, chce přístup ke sdílení dat. Kybernetický expert popsal, v čem tkví riziko

WhatsApp - ilustrační snímek
WhatsApp – ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 5. 2021

Globálně velmi oblíbená komunikační platforma WhatsApp mění svá pravidla. Od soboty 15. května požaduje přístup ke sdílení dat a kdo podmínky neodsouhlasí, nebude moci aplikaci nadále používat. Lidé svá data ke sdílení poskytovat nechtějí a nyní hojně přemýšlejí, jakou jinou aplikací tento prostředek nahradit. "Při porovnání s konkurencí je Signal uznáván jako nejbezpečnější komunikační prostředek jako náhrada WhatsAppu," řekl pro ŽivotvČesku.cz kybernetický expert Karol Suchánek.

Aplikace WhatsApp bude po svých uživatelích požadovat odsouhlasení sdílení dat se společností Facebook, pod kterou spadá. Dozví se tak například IP adresu, telefonní číslo, ale také informace o finančních transakcích. Uživatelům, kteří podmínky neodsouhlasí, bude postupně znemožňovat jakékoliv další fungování v tomto komunikačním prostředku.

"WhatsApp se snažil zvýšit povědomí o tom, že se nejedná o nic jiného než sdílení informací s Facebookem a tvrdí, že je to pro lepší integraci. Samozřejmě to vzbudilo velkou vlnu nevole, byla vyrobena i stránka, kde společnost vysvětluje, co to znamená a že žádné informace se mimo Facebook nedostanou. Pokud chcete používat WhatsApp, budete to muset odsouhlasit, jiná možnost nebude," řekl pro ŽivotvČesku.cz kybernetický expert Karol Suchánek.

Vaše konverzace by měly být v bezpečí před správci aplikace, mají ale možnost se do nich dostat. "To, co si píšete se svými kolegy nebo kamarády, Facebooku čte strojově, aby vám zobrazil relevantní reklamu. Kdyby se chtěl ale Whatsapp do konverzace dostat, udělá to proto, že za ním přijde FBI nebo CIA či jiný orgán, o čemž již před časem informoval Edward Snowden. V tom je to kontroverzní a mezi bezpečnostními experty není WhatsApp považován za nejbezpečnější aplikaci, protože nechcete, aby nějaká společnost mohla číst vaši konverzaci," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Karol Suchánek, který už v 16 letech vyvinul svůj první bezpečnostní software.

Mnoho uživatelů aplikace WhatsApp s novými podmínkami nesouhlasí a proto je odmítá přijmout. Komunikačních platforem existuje celá řada, pro osoby, které preferují bezpečnost před čímkoliv jiným, je vhodná aplikace zvaná Signal.

"Při porovnání s konkurencí je Signal uznáván jako nejbezpečnější komunikační prostředek jako náhrada WhatsAppu. Proslavil to Elon Musk na svých sociálních sítích a Signal zaznamenal velký nárůst počtu uživatelů, které dosud neměl. WhatsApp budou mít vaší kamarádi z 80 procent a Signal ze zhruba 40 nebo 50 procent. Samozřejmě je jednodušší s lidmi komunikovat prostředkem, který mají. Signal má ještě výhodu v tom, že je open source, čili můžete zkontrolovat přímo zdrojový kód aplikace a vidět, co se s vašimi daty a komunikací děje. Signal k ní nemá přístup a nemůže ji rozšifrovat tak, jako může například WhatsApp," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Karol Suchánek.

S novými pravidly aplikace nesouhlasí především lidé, kteří mají WhatsApp, ale nemají vytvořený profil na sociální síti Facebook. "Když máte WhatsApp a nemáte Facebook, tak se vaše informace dostanou do Facebooku, ale neznamená to, že se Vám tam vytvoří účet. Facebook vás může sledovat, kde se jako uživatel pohybujete, má stopu, na základě které vás může sledovat napříč celým internetem," dodal uznávaný odborník přes kybernetickou bezpečnost Karol Suchánek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.