Zoufalost a mizérie, říká známý český mykolog o současné situaci v lesích. Jeho kolegyně upřesnila, jak dlouho roste hřib

Houby - Ilustrační snímek
Houby – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 7. 2023

Počasí nepochybně dělá radost milovníkům koupání, ale houbařům nikoliv. Ohledně aktuální situace redakce ŽivotvČesku.cz oslovila jednoho z nejslavnějších českých mykologů Vladimíra Antonína. Z jeho slov vyplynulo, že houbaři nemají moc důvodů k radosti. "Zoufalost a mizérie, řekl bych," uvedl.

Obecně dary z lesa rostou během celého roku. Najít se ale dají některé druhy i během zimního období. Z hlediska klasického houbaření je nejzajímavější zejména období od dubna do listopadu, kdy roste většina našich jedlých hub. Ovšem doposud houbaři čekali na počasí, které dodá říši hub pořádný náboj. A vypadá to, že čekat budou dále.

"Jak uvádí Česká mykologická společnost, kde houby rostou, tedy týdenní přehled, tak to vypadá, že toho moc neroste. Bylo pár bouřek, takže sem tam se něco objeví, ale že by to rostlo, to ani náhodou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený mykolog Vladimír Antonín.

Každý rok se také objevuje otázka, jak rychle vlastně roste pravý hřib. Redakce ŽivotvČesku.cz se nedávno dotázala mykoložky Terezy Tejklové, zda by mohla věc upřesnit. Každá houba má totiž jinou rychlost růstu a velmi rychle roste třeba hnojník či různé druhy pečárek. Každý rok se houbaři přou o to, jak dlouho roste pravý hřib - tedy nejčastěji hřib dubový či smrkový. 

"Když vezmu příklad, že z hrabanky vykukuje smrkový hřib o velikosti nehtu, tak odhaduji, že velikosti cca 7 centimetrů při ideálních podmínkách dosáhne za 48 hodin," sdělila pro ŽivotvČesku.cz Tereza Tejklová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.