Andrej Babiš zakročil kvůli uznávání protilátek: Chci od ministerstva, ať to jasně vyřeší jako v Rakousku, řekl premiér

Premiér Andrej Babiš a ministr Adam Vojtěch
Premiér Andrej Babiš a ministr Adam Vojtěch
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Premiér Andrej Babiš (66) vyzval ministerstvo zdravotnictví, ať začne řešit problematiku uznávání protilátek na covid-19, podobně jako je tomu v Rakousku. Tam jsou protilátky brány jako alternativa k očkování. Premiér se k tomu odhodlal i na základě případu své dcery Vivien (20), které lékaři očkování nedoporučili právě kvůli vysoké hladině protilátek. "Já chci od ministerstva, aby tuto problematiku jasně vyřešili jako v Rakousku," sdělil premiér v úterý dopoledne pro ŽivotvČesku.cz.

Premiér Andrej Babiš začal intenzivně řešit problematiku uznávání protilátek k prokazování bezinfekčnosti. Na tomto principu funguje prokazování bezinfekčnosti v Rakousku.

Země od 19. května zavedla pravidlo, že kdo chce jít například do restaurace, může předložit kromě negativního testu, potvrzení o očkování či o prodělání nemoci covid-19 také pozitivní výsledek testu na protilátky. Ten platí po dobu tří měsíců. Test v laboratoři si Rakušané hradí sami, ceny se pohybují v rozmezí 40 až 70 eur (cca 1000 až 1800 Kč).

Redakce ŽivotvČesku.cz v úterý ráno premiéra oslovila s dotazem, zda bude prosazovat uznávání protilátek, jako je to v Rakousku. "Já chci od ministerstva (zdravotnictví), aby tuto problematiku jasně vyřešili jako v Rakousku," odpověděl Andrej Babiš pro ŽivotvČesku.cz.

Na tuto problematiku upozornil případ Vivien Babišové. Dcera premiéra podle lékařů nemůže podstoupit očkování, protože má v těle protilátky.

"Vivi by se nechala moc ráda naočkovat a je naštvaná, že zatím nemůže. Nechala si totiž nabrat protilátky a má je šíleně vysoké, což nás všechny překvapilo. Znamená to, že musela covid prodělat, ale vůbec o tom neví, nic jí nebylo," řekla Monika Babišová pro Blesk.cz a dodala, že za měsíc bude nutné u Vivien hladinu protilátek překontrolovat.

Někteří odborníci říkají, že rodina českého premiéra postupovala dobře. Další experti ale uznávaní protilátek odmítají. Takový názor zastává také infektolog Petr Smejkal.

V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou povinné respirátory patrně i přes ...

"Touto cestou bych se nevydával. To vede k tomu, že lidé si každý měsíc nabírají protilátky a oddalují očkování. Jediným řešením je co největší proočkovanost populace. Zaznamenal jsem, že Vivien Babišová a Jaromír Jágr si nechali změřit protilátky, to ale bohužel není ten správný přístup," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace s tím, že měření protilátek v Česku komplikuje i to, že každý člověk je jiný a nejsou standardizované laboratoře.

Zavřít reklamu