Krvavý útok Hamásu na Izrael zastínil válku na Ukrajině. Pro Zelenského to může představovat docela problém, upozornil Andor Šándor

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 10. 2023

Armáda Izraele nyní patrně chystá rozsáhlou operaci v Pásmu Gazy, kde zatím podniká jen letecké údery a provádí totální blokádu oblasti, která pro místní dva miliony obyvatel znamená zastavení dodávek elektrického proudu, paliva i zboží z Izraele. Ozbrojený konflikt, který se na Blízkém východě nyní odehrává, nepřináší jen mrtvé, další eskalaci napětí z globálního pohledu, pravděpodobně další řadu problémů s dopadem na světovou ekonomiku, ale zároveň v současnosti zcela zastínil válku na Ukrajině. Podle bezpečnostního experta a komentátora Andora Šándora jde o situaci, která nehraje do karet Volodymyru Zelenskému. A to zejména z důvodu, že mediální pozornost má do jisté míry silný vliv v rámci podpory Západu.

Stovky radikálů z hnutí Hamás, jež ovládá Pásmo Gazy od roku 2007, v sobotu brzy ráno překvapily izraelskou armádu a tajné služby bezprecedentním útokem na Izrael. Radikálové na několika místech překonali plot oddělující Pásmo Gazy a izraelské území a zabíjeli izraelské vojáky i civilisty. V současnosti je bombardování Pásma Gazy izraelskou reakcí na útok radikálního palestinského hnutí Hamás.

Pozornost světa se zároveň stáhla z bojů na Ukrajině, které trvají od konce loňského února, a přesměrovala se na konflikt na Blízkém východě. Podle Andora Šándora to je věc, která ukrajinskému prezidentovi Zelenskému může nadělat jistým pohledem vrásky.

"Samozřejmě je to pro Volodymyra Zelenského velmi nešťastná věc, neboť konflikt na Ukrajině přestává být tím hlavním mediálním problémem, byť v některých zemích se na něj nesoustředila tak mimořádná pozornost, jako tomu bylo v České republice, čímž opadne pravděpodobně i to, co Ukrajina potřebuje, a tím je mezinárodní pomoc, která do jisté míry byla ovlivněna mediální pozorností. Je to velmi nešťastné pro medializaci utrpení, které se na Ukrajině odehrává, čímž ho v žádném případě nezpochybňuji," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Šándor, jak se dá nahlížet na situaci ohledně obou ozbrojených konfliktů.

"Všichni jsou unaveni z ukrajinského konfliktu. Jak dále pomáhat, už má v současnosti určité limity. V současnosti se na Blízkém východě odehrává další problém, který má několik konotací. Když si vezmeme, jak se Izrael může vypořádat s Hamásem, zda bude kontrolovat celou Gazu, zda to přinese velké počty mrtvých, to je jasná věc. Jaký to bude mít dopad na Saúdskou Arábii, další vládce arabských zemí, to je další věc. Že to nepochybně přinese další průšvih, tedy zvýšení cen barelu ropy, to je logické. V tuto chvíli je pro ČR omezený dodavatel ropy a plynu, takže se s největší pravděpodobností dá očekávat, že se cena koncovému uživateli nejspíše zvýší. Že Čína bude nervózní, protože pokrok v blízkovýchodním procesu byl v mnohém »majstrštyk« jejich zahraniční diplomacie, s tím je potřeba počítat. Jsou to věci, které se budou odehrávat. A to jsem to řekl velmi zjednodušeně. Pro Rusko, byť to odsoudilo, tak pro něj to je ideální stav, kdy se pozornost upne k Izraeli, ale zvýší se cena ropy, kterou disponuje, a pro Američana je důležitější, co mu řekne stojan na benzínové pumpě, než Bidenova podpora Ukrajině, takže to může ovlivnit volby ve Spojených státech v dalším roce. Rozměr je však složitější, ale obecně oba konflikty jsou problém, který může mít dalekosáhlé dopady," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor ve svém komentáři ohledně současné situace, která se dá označit za další dílek v sérii krizí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.