Rusko před bankrotem: Lidé vkládají peníze do kryptoměn i cukru, říká ekonom o bičování Ruska sankcemi. Popsal, kde Putinův režim finančně krvácí nejvíce

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 3. 2022

Sankce uvalené Západem na režim prezidenta Vladimira Putina (69) už způsobily vážné škody napříč celou světovou ekonomikou, prohlásil podle agentury TASS šéf Kremlu. Rusko je podle redakcí ŽivotvČesku.cz osloveného ekonoma na cestě k bankrotu. Štěpán Křeček popsal, které sankce na Rusko dopadly nejsilněji a co tamější ekonomiku čeká v horizontu týdnů.

Západní země přijaly sankce v reakci na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu, která začala 24. února. Vladimir Putin ve středu prohlásil, že »speciální vojenská operace« ruských sil byla jedinou variantou pro Moskvu, jak zajistit bezpečnost Ruska.

Pane Křečku, na Ruskou federaci byla uvalena řada sankcí. Některé schválily státy Evropské unie, další Spojené státy americké, k některým přistupují jednotlivé státy po vlastní ose. Můžete vysvětlit, které z těch opatření je pro Rusko nejpalčivější a nejbolestivější?

V tuto chvíli je nejzásadnější zmrazení ruských devizových rezerv zhruba ze dvou třetin. To je opatření, které má dramatický efekt na vývoj kurzu rublu. Zároveň to vedlo také k panice, která se v Rusku vyvolala. Zmrazení devizových rezerv je doprovázeno odpojením některých bank od systému SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication - společnost umožňující mezinárodní platební transakce, pozn. red.) a z Ruska také odchází některé západní společnosti. Mnoho Rusů se na základě toho začalo chovat tak, jak byli zvyklí v minulosti, tedy přestali věřit ruskému rublu a začali skupovat dolary, což rubl poslalo dál ke dnu. Měna je hodně oslabená, ze země odchází některé společnosti, přestává tam proudit západní zboží, to vše vede k tomu, že tam lidé mohutně nakupují poslední zbytky toho, co se koupit dá, a to zase vede k vysoké inflaci.

Popisujete to tak, že Rusko je v nepříjemné spirále a tamější ekonomiku drtí systém sankcí, které na sebe nabalují další a další problémy. Jedním z dalších aspektů ekonomické krize je to, že v Rusku poroste nezaměstnanost, že?

Je to tak, pravděpodobně poroste nezaměstnanost, což ruské ekonomice přinese další problémy. Ohledně rublu vidíme, že existuje zhruba 30% rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou, začínají se dělat různá opatření, kdy příjmy ze zahraničí se musí z osmdesáti procent konvertovat do rublu tak, aby se za každou cenu podpořila hodnota rublu, protože ten propad byl výrazný a ekonomice to škodí. Nízká hodnota měny je dobrá, když země exportuje, export z Ruska ale bude dramaticky omezen. Pro vnitřní trh má nízká hodnota rublu zásadní inflační dopady. Na to reaguje Ruská centrální banka, která navýšila úrokovou sazbu na 20 procent s tím, že při takto vysokých sazbách je takřka nemožné či vysoce problematické brát si hypoteční úvěry a další typy úvěrů, což zase bude výrazně zpomalovat rozvoj Ruska, ekonomika tím utrpí velkou ránu.

Nechal si demokratický svět ještě nějaké sankce v záloze? Jsou další páky, jak na režim Vladimira Putina tlačit?

V Rusku nyní dochází k celému řetězci ekonomických procesů, ale tím největším impulsem bylo zmíněné zmrazení ruských devizových rezerv. Stran tohoto opatření se mohou vyvozovat další záležitosti, například zda Rusko skutečně bude znárodňovat ty společnosti, které nyní Ruskou federaci opouští. Tím by vznikaly další ztráty, zmrazené rezervy by se konfiskovaly a daly by se z toho hradit tyto ztráty. Zároveň je otázka, z čeho se bude financovat obnova Ukrajiny po válce. Opět by se za tímto účelem daly využít zmrazené devizové rezervy, které by se do budoucna mohly konfiskovat. To je obrovské množství peněz, o které Rusko zatím nepřišlo, jen s nimi nemůže disponovat. Jestli se Rusko dostane do módu, že začne znárodňovat, tak pak přes konfiskace můžeme najít peníze na nápravu všech škod, které Rusko způsobuje.

Rozumím tomu tedy tak, že další výrazné sankce by nepřinesly pouhé zmrazení majetku, ale jeho konfiskace? To by se nelíbilo ruským podnikatelským strukturám a došlo by k dalšímu tlaku na Kreml?

Můžeme veškerý majetek, jak oligarchů, tak bankovních rezerv, dát z módu zmrazeno ke konfiskaci, tím se změní vlastnické právo. Potom bychom mohli tento majetek využít k tomu, abychom sanovali škody, které Rusko páchá. V případě, že by dál postupovaly znárodňovací postupy v Rusku, bychom tím mohli odškodňovat firmy, které v Rusku utrpí újmu. Ve středu budeme čekat, zda Rusko splatí své dluhy, očekává se splátka ruských dluhopisů, bude zajímavé sledovat, zda Rusko dál bude platit své závazky, nebo zda odmítne splácet. To by byly další škody, které Rusko páchá. Při konfiskaci ruského majetku bychom mohli škody efektivně napravovat.

Nejen v ekonomických kruzích se diskutuje o tom, že odpojení od systému SWIFT postihlo jen některé banky, že ten zásah na bankovní sektor měl být tvrdší. K čemu reálně došlo? Je podle vás taktické odpojit všechny banky od SWIFTu?

Bylo odpojeno sedm ruských bank, ty hlavní ale zůstaly připojené. Je potřeba si uvědomit, že i některé české banky nemají přístup do SWIFTu a využívají k mezinárodním transakcím dohody s jinými bankami, které ten přístup mají. To lze nyní očekávat i v Rusku. Banky, které byly odstřiženy, si udělají dohodu s bankami, které odstřiženy nebyly, a přes ně budou dál provádět mezinárodní transakce. Proto se hovoří o tom, že opatření, jak bylo navrženo, nemá tak silný efekt. Kdybychom od SWIFTu odstřihli všechny ruské banky, tak by se tím znemožnil mezinárodní obchod, tedy i obchod s ropou a plynem, což by napáchalo obrovské ekonomické škody nejen v Rusku, ale i v Evropské unii. Proto na tomto opatření nyní v EU není shoda. Do pěti let by EU měla přestat být závislá na ruských komoditách, nyní je ale potřebujeme, proto Rusko nebylo odstřiženo kompletně.

Někteří vojenští analytici tvrdí, že Rusko nemůže na Ukrajině vést dlouhou válku, protože nebude mít peníze a zbankrotuje. Jak si bankrot Ruské federace představit?

Je potřeba rozlišovat dvě věci. Bankrot znamená, že země není schopna dostát svým závazkům. To může nastat ze dvou důvodů. První důvod je takový, že Rusko nebude chtít dostát svým závazkům, i když by mohlo. To se může stát už ve středu, kdy přestane splácet své dluhopisy. Zatím na to ale peníze má, takže by šlo čistě o politické rozhodnutí. Pokud konflikt bude pokračovat dál, pokud se dál budou zpřísňovat sankce, tak Rusko bude odstřiženo od podstatné části svých příjmů a bude mít problémy ve vnitřní ekonomice. V horizontu měsíců se pak může dostat do situace, že i kdyby chtělo své závazky splácet, už toho nebude schopno. V tu chvíli by Rusko bylo bez peněz a odnesli by to obyčejní Rusové.

Jak přesně by dopad bankrotu na život obyčejných Rusů vypadal?

Musela by se snižovat hodnota důchodů, stát by neměl na jejich výplaty. Musely by se omezovat výdaje ve zdravotnictví a ve školství, stát by na to neměl peníze a musel by dramaticky seškrtat rozpočet. Rusové, kteří jsou zvyklí na své důchody, by dostali méně, tím by se dramaticky snížila jejich úroveň.

Mluvíte o důchodech a omezení zdravotní péče a nákladů na školství, ale sáhl by stát i na peníze, které mají Rusové našetřené na spořicích účtech?

Škrtalo by se postupně od těch největších položek, proto jmenuji důchody jako jednu z největších položek v rozpočtu, dále jmenuji zdravotnictví a školství. Další možností by samozřejmě bylo, že by se zabavovaly vklady od movitějších Rusů, peníze, které mají Rusové v bankách by byly z části zdaněny. Musíme si uvědomit, že pokud by se dramaticky snížily důchody, tak by to vedlo do sociální katastrofy, kdy by mnoho lidí nemělo na základní potraviny a základní potřeby. Pak by se sáhlo na majetek movitějších Rusů a formou přerozdělení by se muselo financování přenastavit, aby bylo na chod země v minimalistickém režimu. Odnesli by to lidé, kteří nějaké úspory mají. Ti už dnes stahují peníze z bank a snaží se přeměňovat rubly na dolary. Nyní hrozí i nedostatek cukru, někteří lidé ho totiž skupují, aby do něj uložili nějakou hodnotu, další lidé rubly převádí do kryptoměn, pohyb Rusů na trhu s kryptoměnami je také vysoký. Lidé se snaží uchránit hodnotu svých úspor, každý dělá, co umí. Faktem je, že jejich úspory jsou v ohrožení.

Systém sankcí proti Rusku:

  • Sankce proti Rusku byly realizovány už v březnu 2014 po vpádu na Krym. Evropská unie vybraným osobám zmrazila majetek a zakázala jim cestovat do Schengenu. Zákaz se tehdy týkal 117 osob a některých společností.
  • Po vpádu na Ukrajinu připravila EU první balík sankcí. Pro ruské aerolinie byl uzavřen celý vzdušný prostor Evropské unie. Zákaz se vztahuje i na soukromá letadla ruských oligarchů. Sankce mířily také na osoby spojené s Kremlem a na majetek oligarchů, který mají na západě.
  • Kromě sankcí, které schválily USA či EU, odstoupila řada firem z ruského trhu po vlastní ose. Společnost Apple zakázala prodej veškerých svých produktů v Rusku. Společnost McDonald’s uzavřela všech svých 850 restaurací v Rusku. Obchodní aktivity v Rusku přerušila také Coca-Cola a PepsiCo, ke stejnému kroku se odhodlala kavárenská síť Starbucks. Francouzská kosmetická firma L'Oréal v Rusku uzavřela své obchody a pozastavila investice. Vývoz do Ruska pozastavil také italský výrobce luxusních automobilů Ferrari.
  • Od systému SWIFT nebyly odpojeny všechny ruské banky, jak se původně uvažovalo, ale došlo k zmrazení devizových rezerv ruské centrální banky.
  • Další balík sankcí byl schválen v pondělí. EU nově zakáže vývoz luxusního zboží do Ruska či investice do ruského energetického sektoru, stejně jako dovoz ruské oceli a železa. Na sankční seznam zároveň přibude desítka oligarchů včetně majitele londýnského fotbalového klubu Chelsea Romana Abramoviče (55).
  • Sankční seznam Evropské unie vůči Rusku čítá již téměř 900 lidí. Sankce pro bohaté Rusy znamenají, že členské země EU jim znemožní vstup na své území, zmrazí jejich majetek a odstřihnou je od přístupu k financím.
  • Na soukromé investice a majetek bohatých Rusů cílí také sankce, ke kterým přistoupila Velká Británie, která není součástí EU. Úřady mohou nově zadržet jakákoliv letadla na britských letištích napojená na ruské občany a firmy. Britská vláda rovněž zakázala vývoz zboží a služeb spojených s letectvím a vesmírnými technologiemi do Ruska.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.